Tibianın kemik kayıplarında ilizarov eksternal fiksatör ile kemik taşıma uygulaması sonuçları
Results of bone transport application with ilizarov external fixator in tibial bone defects
- Tez No: 626096
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Tibianın kemik kayıplarında İlizarov eksternal fiksatör ile kemik taşımanın sonuçlarını ve komplikasyonlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde, Ocak 2010-Ocak 2019 tarihleri arasında tibianın kemik kaybı tanısı konulan ve İlizarov eksternal fiksatörü ile kemik taşıma yapılan 49 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Takipleri yetersiz 10 hasta dışlandı. Çalışmaya dahil edilen 39 hastanın kemik kayıpları Paley psödoartroz sınıflaması ve Solomin'in uzun kemik defekti sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Cerrahi sonrası ortoröntgenogram ile taşıma miktarı radyolojik olarak değerlendirildi. Ameliyat sonrası sonuçlar Karlstrom-Olerud ve ASAMİ (Association for the Study and Application of the Method of Ilizarov) kriterileri ile değerlendirildi. Bulgular: Uygun takibi olan 39 hastanın 36'sı erkek, 3'ü kadındı. Hastaların yaş ortalaması 37,4±17,2 (9-75) idi. Ortalama kemik kaybı 8,1±4,3cm idi. Paley psödoartroz sınıflamasına göre 39 hastanın 15'i (% 38,5) Tip B1, 6'sı (% 15,4) Tip B2 ve 18'i (% 46,2) Tip B3 idi. Solomin uzun kemik defekti sınıflamasına göre 39 hastanın 3'ü (% 7,7) B1, 1'i (%2,6) B2, 2'si (% 5,1) B3, 13'ü (% 33,3) C1, 17'si (% 43,6) C2, 2'si (% 5,1) D2, 1'i (% 2,6) D3 idi. Hastaların ortalama takip süresi 34,6±15,9 ay idi; ortalama fiksatör süresi 452,6±182,7 gün idi. Eksternal fiksatör indeksi (EFİ) ortalama 72,3±38,6 cm/gün, radyografik konsolidasyon indeksi (RCİ) ortalaması ise 55,1±30,8 cm/gün idi. Komplikasyonlar Paley'in derecelendirilmesine göre yapıldı. Komplikasyonların 57'si sorun, 37'si engel, 54'ü gerçek major komplikasyonlardı. ASAMİ kemik sonuçları; 10 (% 25,6) mükemmel, 24 (% 61,5) iyi, 3 (% 7,7) orta ve 2 (% 5,1) kötü, fonksiyonel sonuçları; 16 (% 41) mükemmel, 13 (% 33,3) iyi, 8 (% 20,5) orta ve 2 (% 5,1) kötü sonuç elde edildi. Karlstrom-Olerud fonksiyonel sonuçları; 8 (% 20,5) mükemmel, 17 (% 43,6) iyi, 5 (% 12,8) tatmin edici, 6 (% 15,4) orta, 3 (% 7,7) kötü sonuç elde edildi. Sonuç: Yüksek komplikasyon oranına ve uzun eksternal fiksatör zamanına rağmen tibianın kemik kayıplarının tedavisinde İlizarov eksternal fiksatörle kemik taşıma başarılı tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate results and complications of bone transport with Ilizarov external fixator Material and Method: 49 patients diagnosed with tibial bone defect underwent bone transport with Ilizarov external fixator were evaluated between January 2010 and January 2019 at Cukurova University Medical Faculty Balcali Hospital Orthopedics and Traumatology clinic retrospectively. 10 patients with insufficient follow-up were excluded from the study. Bone defects of 39 patients included in the study were classified according to Paley pseudoarthrosis classification and Solomin's long bone defect classification. The post-operative amount of transport was evaluated radiologically by means of orthoroentgenogram. Post-operative results were evaluated by Karlstrom-Olerud and ASAMI (Association for the Study and Application of the Method of Ilizarov). Results: 36 were male and 3 were female of the 39 patients having proper follow-up. The mean age of the patients was founc to be 37,4±17,2 (9-75). The average bone defect was 8,1±4,3 cm. According to Paley pseudoarthrosis classification, 15 of the 39 patients (38,5%) were Type B1, 6 (15,4%) type B2 and 18 (46,2%) were Type B3. According to Solomin long bone defect classification, 3 of 39 patients (7,7%) were found to be B1, 1 (2,6%) B2, 2 (5,1%) B3, 13 (33,3%) C1, 17 (43,6%) C2, 2 (5,1%) D2, 1 (2,6%) D3. The average follow-up period of the patients was 34,6±15,9 months whereas the average fixator time was 452,6±182,7 days. The external fixator index (EFI) averaged 72,3±38,6 cm/day, while the radiographic consolidation index (RCİ) average was found to be 55,1±30,8 cm/day. The complications were based on Paley's rating. Of the total complications, 57 were problems, 37 were obstacles, 54 were true majors complications. ASAMİ Bone Results were as follows; 10 (25,6%) excellent, 24 (61,5%) good, 3 (7,7%) fair and 2 (5,1%) poor results were found. Functional results were as follows; 16 (41%) excellent, 13 (33,3%) good, 8 (20,5%) fair and 2 (5,1%) poor. Karlstrom-Olerud functional results were found as 8 (20,5%) excellent, 17 (43,6%) good, 5 (12,8%) was acceptable, 6 (15,4%) fair, 3 (7,7%) poor. Conclusion: Despite its high complication rate and long external fixator time, bone transport with Ilizarov external fixator is a successful treatment method in terms of the treatment of tibial bone defects.