Madencilik sektöründe risk değerlendirmesi ve yönetiminin kapsamlı araştırılması
Comprehensive investigation of risk assessment and management in mining sector
- Tez No: 626136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYHMUS ERKAN YERSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkemizde değerli minerallerin ve diğer jeolojik minerallerin kazanılması için gerçekleştirilen yeraltı ve yer üstü çalışmalarının tamamı madencilik başlığı içerisinde yer almaktadır. Çıkarılan bu doğal hammaddeler arasında metaller, kömür, kalker, kaya tuzu, çakıl ve kil gibi maddeler bulunmaktadır. Madencilik sektörü, pek çok endüstrinin hammadde ihtiyacını karşılamakta olup, ülke ekonomisinde çok önemli bir paya sahiptir. Bir maden işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği adına yapılacak bütün çalışmalar, genel olarak risk yönetimi başlığı adı altında değerlendirilmektedir. Madenlerde insan, çevre ve ekipman faktörleri oldukça önemlidir. Bu faktörler sebebiyle tehlikeler ortaya çıkabilmektedir. Tehlikeler sebebiyle oluşacak iş kazaları hem çalışanların güvenliğini tehdit etmekte hem de üretim sırasında zaman kaybına ve dolayısıyla ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada sık kullanılan risk değerlendirme yöntemleri araştırılmış ve bu yöntemlerin madencilik sektöründe yeterliliği incelenmiştir. İncelenen yöntemler risk değerlendirme uygulama adımlarıyla ilişkilendirilmiştir. Madencilik sektörüne uygulanmasında, çalışmalar sonucunda uygun görülen yöntemlerden birisi olan FineKinney metoduyla bir maden işletmesine örnek bir risk değerlendirme uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
All of the underground and surface studies carried out in order to obtain valuable minerals and other geological minerals in our country are under the title of mining. Among these extracted natural raw materials; metals, coal, limestone, rock salt, gravel and clay. The mining sector meets the raw material needs of many industries and constitutes an important part of the national economy. All work to be carried out in the name of occupational health and safety in a mining enterprise is generally evaluated under the title of risk management. Human, environmental and equipment factors are very important in mining industry. Due to these factors, hazards may arise. Occupational accidents due to hazards lead to economic losses and property losses that may result from employee safety and time loss. In this study, commonly used risk assessment methods were investigated. The adequacy of the investigated methods in the mining sector was examined. The methods studied are associated with risk assessment and implementation steps. As a result of this study, a sample risk assessment application was made to a mining company by using FineKinney method which is one of the suitable methods in the mining sector.