Euphorbia anacampseros Boiss. var. anacampseros (Sütlüağu) taksonunun morfolojik, anatomik, ekolojik ve fenolojik özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation on the morphology, anatomy, ecology, and phenology of Euphorbia anacampseros Boiss. var. anacampseros (Sütlüağu) taxon
- Tez No: 626137
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖNÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırmada, Euphorbiaceae familyasının endemik bir üyesi olan Euphorbia anacampseros Boiss. var. anacampseros taksonunun morfolojik, anatomik, ekolojik ve fenolojik özellikleri araştırılmıştır. Kazdağı Milli Parkı'ndan toplanan çalışma özdeğimize ait bitki örneklerinin doğal ortamında fotoğrafları çekilerek morfolojik özellikleri ile ebatlarının tanım ve ölçümleri gerçekleştirilmiş, bu örneklerden 4 adet herbaryum örneği hazırlanarak 1 adedi Üniversitemiz Herbaryum merkezine teslim edilmiş ve diğer 3 adedi kişisel herbaryumda koruma altına alınmıştır. Anatomik özellikleri (kök, gövde ve yaprak enine ve yüzeysel kesitleri) incelenmiştir. Ekolojik özellikleri için örneklerimizin yetiştiği alanlarda birlikte yaşamını sürdürdüğü bitki taksonları ve yayılış alanlarının toprak özellikleri (fiziksel ve kimyasal) analiz edilmiştir. Fenolojik çalışmalar kapsamında örneklerin endemik olması nedeniyle dar kapsamda kalan yayılış alanlarına gerçekleştirilen arazi çalışmalarında, araştırma örneklerinin fiziksel gelişme periyotları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In research, morphological, anatomical, ecological and phenological characteristics of Euphorbia anacampseros Boiss. var. anacampseros taxa which is an endemic member of the Euphorbiaceae family were investigated. Morphological characteristics and dimentions of these specimens were taken from Kazdagı National Park and collected to 4 Euphorbia anacampseros var. anacampseros taxon and prepared to 4 plant specimens for herbarium materials. One of them was delivered to our university herbarium center and other 3 specimens protected in the personal herbarium. Anatomical features (like cross sections of the root and stem, cross and surface sections of the leaf) of taxon were investigated. In order to determine the ecological characteristics, the soil characteristics (physical and chemical) of the plant taxa and their distribution areas were analyzed. As the samples were endemic, the physical development periods of the research samples were determined in the field studies carried out in the narrow distribution areas.