Güvem, Süleler ve Beşkonak arasındaki bölgenin (Kızılcahamam) florası
The flora of the region among Güvem, Süleler and Beşkonak (Kızılcahamam)
  1. Tez No: 626145
  2. Yazar: MUSTAFA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma Ankara'nın kuzeybatısındaki Kızılcahamam ilçesine yaklaşık 20-35 km kala yer alan alanda gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından Nisan 2012-Ağustos 2014 tarihleri arasında ve 2017 yaz döneminde 735 bitki örneği toplanmıştır. 53 familya ve 205 cinse ait, 344 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Türkiye için toplam 33 takson endemiktir ve endemizm oranı %9,6'dır. Fitocoğrafik bölgelere göre taksonların 47'si İran-Turan elementi (%13,6), 18'i Akdeniz ve Doğu Akdeniz elementi (%5,2), 34'ü Avrupa-Sibirya elementi (%9,9), 245'i çok bölgeli ve bölgesi belirlenemeyen (%71,2) şeklidedir.
Özet (Çeviri)
This investigation has been done on the region which is located on 20-35 km east of Kızılcahamam district northwest of Ankara. 735 plant specimens were collected from the area during April 2012-August 2014 and summer of 2017. Identification of the specimens revealed the presence of 344 taxa belonging to 205 genera in 53 families. A total of 33 (9,6%) taxa are endemic to Turkey. The distrubition ratios of the taxa into the phytogeographical regions are as follows: Iran-Turanian elements are 47 (13,6%); Mediterranean 18 (5,2%) and Euro–Siberian 34 (9,9%). Multiregional and others which their regions unclarified are 245 (71,2%).