Yeni tanı metastatik olmayan kolorektal kanserli hastalarda saptanan sarkopeni ile FGF21 ve irisin düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between FGF21 and the level of irisin in patients with chocorectal cancer with non-metastatic cancer
  1. Tez No: 626147
  2. Yazar: SEVİNÇ ÇAĞLAR ECEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALACACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç:Sarkopeni, kolorektal kanserler gibi birçok sebebe bağlı olabilen, iskelet kas kütlesinin kantitatif ve kalitatif bozukluğu (kas gücü ve/veya fiziksel performans kaybı) ile giden, ilerleyici ve jeneralize olan bir sendromdur. Literatürde,kantitatif kas kitlesini saptayabilmek için pek çok fonksiyonel ölçüm aracı önerilmektedir. Fakat bu ölçümlerin hepsi mekanik ölçümler olup sarkopeni geliştikten sonra tespit edilmektedir. Bu nedenle sarkopeni için öngörücü biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. İrisin ve FGF21'in sarkopeniyi göstermede anlamlı olduğunu gösteren çalışmalar olsa da yeni tanı kolorektal kanser hastalarındaki sarkopeniyi öngörmesi açısından literatürde çalışma bulunmamaktadır. Biz kolorektal kanser hastalarındaki sarkopeninin saptanmasında irisin ve FGF21'in ilişkisini incelemeyi amaçladık. Meteryal ve Metot: Çalışmamıza 1 Ocak 2019 ile 1 Ocak 2020 tarihleri arasında 3.basamak eğitim ve araştırma hastanesi olan hastanemizin Tıbbi Onkoloji Kliniği'ne başvuran 50 tane yeni tanı kolorektal kanser hastası dahil edildi. Çalışmamız tek merkezli ve prospektif olarak yapıldı. Bu hastalar sarkopeni saptanan ve saptanmayanlar olmak üzere 25 kişilik 2 gruba ayrıldı. Bu hastalara vücut kompozisyon ölçümleri, BMI ve kas kitlesi ölçümleri yapıldı. Hastalardan irisin ve FGF21 düzeyini ölçmek için biyokimya tüpüne kan örneği alındı ve düzeyleri ölçüldü. Elde edilen sonuçlar daha sonrasında dijital ortama aktarıldı ve istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenia is a progressive and generalized syndrome that can be linked to many causes such as colorectal cancers, and is caused by a quantitative and qualitative disorder (loss of muscle strength and / or physical performance) of skeletal muscle mass. In the literature, many functional measurement tools are proposed to detect quantitative muscle mass. However, all these measurements are mechanical measurements and are detected after the development of sarcopenia. Therefore, predictive biomarkers are needed for sarcopenia. Although there are studies showing that iris and FGF21 are significant in showing sarcopenia, there are no studies in the literature in terms of predicting sarcopenia in colorectal cancer patients. We aimed to investigate the relationship between irisin and FGF21 in detecting sarcopenia in colorectal cancer patients. Material and Method: In our study, 50 new diagnosis colorectal cancer patients who applied to the Medical Oncology Clinic of our hospital, which is a tertiary education and research hospital between January 1, 2019 and January 1, 2020, were included. Our study was conducted as single-center and prospective. These patients were divided into two groups of 25 people, those with and without sarcopenia. Body composition measurements, BMI and muscle mass measurements were performed on these patients. To measure the level of iris and FGF21 from patients, blood samples were taken into the biochemistry tube and their levels were measured. The results obtained were then digitized and statistical analysis was done.