Otomatik hamur çizme robot sistemi tasarımı
Automatic dough draw robot system design
- Tez No: 626149
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mühendislik Bilimleri, Industrial Design, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ekmek üretiminin yapıldığı fabrikalarda ekmeklerin daha iyi pişmesini sağlamak amacıyla hamurların üzerlerine 'bıçak atma' adını verilen yöntemlerle çizme işlemi gerçekleştirilir. Türkiye'de bu işlemlerinin tamamı insan eli ile yapılmaktadır. İşçilerin hamurla temas etmesi sterillik açısından sıkıntı oluşturmakta ve seri ğretimde yavaş kalmaktadır. Fabrikalarda insan faktörünü ortadan kaldırarak daha hızlı ve steril ekmek üretim hatlarının kurulmasını sağlamak amacıyla bir robot sistemi tasarlanmıştır. Bu sistemde pişirilmeye hazır olan hamurların tasarlanan tezgâhın üzerinde taşıyıcı bantlarla fırına otomatik olarak taşınmaktadır. Taşıma işlemi sırasında tüm hamurların üç boyutlu alan taraması yapan sensörlerin önünün den geçirilerek üç boyutlu görüntüsü oluşturulmaktadır. Elde edilen veriler sonucunda bir parabolik eğri oluşturulmakta ve taşıma işlemini yapan tezgâhımızın üzerine kurulan 3 eksenli robot sistemi ile hamurların üzerini çizme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede bir insanın dakikada yapmış olduğu hamur çizme işleminin 100 katı bu makine ile yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the factories where bread production is made, in order to make the bread baked better, the drawing process is carried out with the methods called 'throwing knives' on the doughs. All of these operations are carried out in Turkey by the hand of man. The contact of the workers with the dough creates problems in terms of sterility and is slow in serial training. A robotic system has been designed to eliminate the human factor in the factories and to establish faster and sterile bread production lines. In this system, the doughs ready to be baked are automatically transported to the oven with conveyor belts on the designed counter. During the transportation process, the three-dimensional image of all doughs is passed through the front of the sensors that scan the area. As a result of the data obtained, a parabolic curve is created and the process of drawing over the doughs is made with the 3-axis robot system installed on our machine that carries the transport process. In this way, 100 times the dough drawing process done by a person per minute is made with this machine.