Karotis arter aterosklerotik plaklarda shearwave elastografi
Shear wave elastography in carotid artery plaques
  1. Tez No: 626158
  2. Yazar: İBRAHİM ANIL DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: SWE yeni kullanılmaya başlanan bir USG tekniğidir. Klinik çalışmamızda SWE görüntülemenin Young modülünü kullanarak karotis plaklarındaki temsil edilen sertlik değerleri ile risk gruplarının, klinik bulguların ve demografik verilerin karşılaştırılması ve potansiyel klinik faydasının gösterilmesi hedef alınmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya katılan hastalara TOSHIBA APLIO 500 marka ve model ultrasonografi cihazı 8-13 MHz yüzeyel hertz frekansa sahip lineer probu ile tüm hastaların rutin klinik B-Mode ultrasonografileri yapıldı (Şekil 3). Hastalara sırasıyla B-Mode ultrasonografi, doppler ultrasonografi ve sonoelastografi işlemi aynı seansta tek radyolog tarafından yapıldı. ICAlümenlerinden pik sistolik akım hızı, diyastolik akım hızı, sistolik akım hız oranları ve diyastolik akım hız oranları değerlendirildi. Karotis RDUS ile darlık derecesi tablo 1 de verilen kriterlere uygun şekilde ölçüldü (Şekil 4). Karotid plak üzerinde shear wave sonoelastografi ölçümü aksiyel kesitte 2 farklı noktadan yapılarak ortalamaları alındı (Şekil 5). ROI çapı 2 mm olarak standardize edildi. SWE ölçüm bölgesi kutusu karotisi içerecek şekilde ayarlandı. Kutucuk transvers alanda daha geniş tutularak ölçüm standardize edildi. Hastaların Karotis RDUS, plakların sonografik görüntüleri ve Shear Wave görüntüleri ölçüm değerleri hastanemizdeki PACS (Picture Archiving Comunication System) sistemine kaydedildi. Plaklar, aynı taraflı beyin hemisferinde 6 ay içerisinde nörolojik semptom olmasına göre semptomatik ve asemptomatik olarak ayrıldı. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 22.0 istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: SWE is a newly used USG technique. In our clinical study, it was aimed to compare the represented hardness values in the carotid plaques and the risk groups, clinical findings and demographic data and demonstrate their potential clinical benefit by using the Young module of SWE imaging. Materials and Methods: Patients who have measurable plaque in Arteria Carotis Interna over 18 years of age who applied to the ultrasonography clinic of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Radiology Department between November 2019 and March 2020 were included in our study. TOSHIBA APLIO 500 brand and model ultrasonography device was used to measure stenosis with carotid doppler ultrasonography. Peak systolic flow velocity, diastolic flow velocity, systolic flow velocity and diastolic flow velocity ratios were evaluated. Routine clinical B-Mode ultrasound of all patients was performed. Shear wave sonoelastography measurement was performed on the carotid plate from 2 different points in the axial section. The diameter of the ROI was standardized as 2mm. The SWE measurement area box was adjusted to include carotid. The measurement was standardized by keeping the carotid Doppler USG of the patients, sonographic images of the plates and Shear Wave images were thrown into the PACS system in our hospital. IBM SPSS Statistics 22.0 statistics program was used to evaluate the data.