İskemik inmede internal karotis arter darlığının nötrofillenfosit oranı ile ilişkisi
- Tez No: 499115
- Danışmanlar: UZMAN ŞAHİNDE FAZİLET HIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ VE GEREKÇE: İnflamasyon, ateroskleroz progresyonunun ve aterosklerotik plak rüptürünün tüm evrelerinde ön plana çıkmaktadır. Günümüze kadar, T lenfosit ve monositlerin aterogeneziste belirgin rol oynadığı kabul edilmekteydi.Yapılan araştırmalar sonucunda karotid arterde bulunan aterosklerotik plaklarda rüptür öncesi erken nötrofil infiltrasyonunun gerçekleştiği kanıtlanmıştır. İnternal karotid arter kalınlık artışının, artan nötrofil lenfosit oranı ile korelasyon gösterdiğini destekleyen çalışmalar mevcuttur. Bu araştırma kapsamında; artan nötrofil-lenfosit değerinin, internal karotid arter stenozuna bağlı, akut iskemik inme geçiren olgularda, stenozun derecesinin öngörülmesinde basit, kullanışlı bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamızda 1 Ocak 2014-30 Nisan 2017 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniğinde internal karotid arter darlığına bağlı iskemik inme bulgularıyla, diffüzyon MRG ve beyin MRG eşliğinde tanı alan 108 hasta incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diyabetes mellitus, sigara kullanımı, dislipidemi, kardiyovasküler hastalık ve nötrofillenfosit oranlarına ilişkin bilgileri kaydedildi.Kadın ve erkek hastalar ayrı olarak analiz edildi. İnternal karotis arterde %50'nin altı ve %50 ve üzeri darlığı olan hastalar iki gruba ayrıdı. İki grubun nötrofil lenfosit oranları birbiriyle karşılaştırıldı. BULGULAR:Tüm olgular göz önünde bulundurulduğunda NLR ölçümü 2,03 ve üzeri olan olgularda darlık düzeyinin %50'den yüksek olma riski 3,392 kat fazla saptandı. Kadın olgularda NLR ölçümü 1,85 ve üzeri olan olgularda darlık düzeyinin %50'den yüksek olma riski 3,392 kat fazla saptandı. Erkek olgularda NLR ölçümü 1,24 ve üzeri olan olgularda darlık düzeyinin %50'den yüksek olma riski 10,714 kat fazla saptandı. SONUÇ: Araştırmamızda, yüksek nötrofil- lenfosit oranıyla, artan internal karotid arter sternozu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. NLR değeri, ileri derecede karotid arter darlık derecesinin ön görülmesinde, ucuz ve kullanışlı bir biyobelirteç olabilir.Bununla birlikte internal karotis arter darlığının öngörülmesinde referans alınacak optimal NRL cutt of değerinin belirlenmesi için daha geniş hasta gruplarıyla, benzer çalışmaların yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır. Hipotez: 1. Aterosklerotik iskemik inmelerde nötrofil-lenfosit oranı yüksektir. 2.İnternal karotid arterde darlığın derecesi arttıkça NLR değeri artacaktır. Sonuç: Hipotezde belirttiğimiz gibi yüksek nötrofil- lenfosit oranıyla, artan internal karotid arter sternozu arasında anlamlı ilişki saptandı. İletişim Adresi: [email protected]
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE AND MOTIVE: Inflamation is the forefront response in all phases of aterosclerosis progression and aterosclerotic plaque rupture. Until recently, it was recognized that tlymphocytes and monocytes played a major role in atherogenesis. Research on the subject proves that early neutrophil infiltration takes place in atherosclerotic plagues of carotid artery before rupture. There is research in the literature supporting in the argument that thickening of internal carotid artery and increased neutrophil lymphocyte ratio are correlated. This study aims to show that increased neutrophil lymphocyte ratio can be used as a simple and useful bio-indicator fort he prediction of the level of stenosis in acute ischemic strokes related to internal carotid artery stenosis. MATERIAL AND METHOD: In our work, we studied 10 patient with diffusion MRG and brain MRG who were diagnosed with ischemic stroke related to internal carotid artery stenosis between the dates January 01, 2014 and April 30, 2017 in the GOP Taksim Training and Research hospital Information about the age, gender, hypertension, diabetes mellitus, tobacco use, dyslipidemia, cardiovasculer disease and neutrophil lymphocyte ratio is recorded every patient. Female and male patients are analyzed separately. Patient are divided into two groups depending on whether their internal carotid artery stenosis is below or above 50%. We compared the neutrophil lymphocyte ratios of these two groups. FINDINGS: With all cases considered, it is observed that patients with NLR 2.03 and above are 3.392 times more at risk of having stenosis levels above 50%. Female patients with NLR 1.85 and above are detected to have 3.392 times more risk of having stenosis levels above 50%. Male patients with NLR 1.24 and above are detected to have 10.714 times more risk of having stenosis levels above 50%. RESULT: Our study identifies a significant relationship between high neutrophil lymphocyte ratio and increased internal carotid artery stenosis. The NLR value can be an inexpensive and useful bio-indicator in the prediction of the level of internal carotid artery stenosis. We also recognize that identifying the optimal NLR cut-off value for the internal carotid artery stenosis prediction requires similar studies to be conducted on larger patient groups. Hypothesis: 1.Neutrophil lymphocyte ratio is high in atherosclerotic ischemic strokes. 2.The NRL value rises as the level of narrowing in internal carotid artery increases. 41 Result: As stated in the hypothesis, significant relationship between high neutrophil lymphocyte ratio and increased internal carotid artery stenosis is detected.