Çiğ ve pişmiş gıdalardan izole edilen patojen bakterilerin bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physical and chemical properties of pathogenic bacteria isolated from raw and cooked foods
  1. Tez No: 626163
  2. Yazar: SERDAR COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada çiğ ve pişmiş gıdalardan izole edilen patojen bakterilerin hemolitik aktiviteleri, slime ve biyofilm üretimleri ile antibiyotiklere dirençlilikleri çalışılmıştır. Toplam 106 çiğ süt, peynir, tavuk döner ve çiğ tavuk örneğinden, 14 Macrococcus caseolyticus, 10 Staphylococcus aureus, 9 Hafnia alvei ve 7 Salmonella spp. izolatı elde edilmiştir. İzolat'ların tanımlanmaları Matrix assisted laser desorption ionization time of flight (Maldi-tof mass spektrofotometre) ile yapılmıştır. Sheep Blood Agar ile hemolitik aktivite, Congo Red Agar yöntemi ile slime, Mikroplate yöntemi ile biyofilm aktivite araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre izolat'ların tamamında slime üretimi ve hemolitik aktivite, (%90)'nında ise orta ve kuvvetli biyofilm oluşumu gözlenmiştir. Bauer-Kirby disk difüzyon metoduna göre yapılan antibiyotik duyarlılık testinde Salmonella spp. (%57,1) ve Hafnia alvei (%45,5), izolat'larının ampisilin'e dirençli olduğu tespit edilmiştir. Yukarıda adı geçen Gram negatif bakteri izolatların tamamı kloramfenikol, siprofloksasin ve streptomisin'e duyarlı bulunmuştur (%100). Staphylococcus aureus, izolat'larında tetrasiklin ve eritromisin'e (%30), Macrococcus caseolyticus izolat'larında ise eritromisin'e (%57,1) direnç tespit edilmiştir. Yukarıda adı geçen Gram pozitif izolat'lar gentamisin ve kloramfenikol'e duyarlı bulunmuştur (% 100).
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to test hemolytic activity, slime and biofilm production and antibitic resistance of pathogenic bacteria isolated from raw and cooked foods. 14 Macrococcus caseolyticus, 10 Staphylcoccus aureus, 9 Hafnia alvei and 7 Salmonella spp. isolates were obtained from total of 106 raw milk, cheese, chicken döner and raw chicken samples. The identification of the isolates was performed by Matrix assisted laser desorption ionization time of flight (Maldi-tof mass spectrophotometer). Hemolytic activity was investigated by Sheep Blood Agar, slime by Congo Red Agar method and biofilm activity by Microplate method. According to our results, slime production and hemolytic activity were observed in all isolates and moderate and strong biofilm formation was observed in 90% of the isolates. The antibiotic susceptibility test according to the Bauer-Kirby disk diffusion method was performed using Salmonella spp. (57.1%) and Hafnia alvei (45.5%) were found to be resistant to ampicillin. All Gram-negative bacteria isolates mentioned above were found to be susceptible to chloramphenicol, ciprofloxacin and streptomycin (100%). Resistance to tetracycline and erythromycin (30%) was found in Staphylcoccus aureus isolates and to erythromycin (57.1%) in Macrococcus caseolyticus isolates. The Gram positive isolates mentioned above were found to be sensitive to gentamicin and chloramphenicol (100%).