Cam lif takviyesinin beton üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of glass fibre additive on concrete
  1. Tez No: 626182
  2. Yazar: SİNAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Beton , yapı elemanları alanında çok yüksek uygulama yüzdesine bir sahip yapı elemanıdır. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler tüm alanlarda olduğu gibi beton teknolojisinde de büyük gelişmeler kaydedilmesine olanak sağlamıştır. Çeşitli koşullar ve katkı maddeleri sayesinde yüksek dayanımlar da meydana getirilebilmektedir. Taze veya sertleşmiş betonun çeşitli özelliklerini iyileştirmek amacıyla beton karışımına çeşitli organik veya inorganik kökenli malzemeler ilave edilmiştir. İlave edilen bu maddelere Katkı Maddeleri denilmektedir. Taze beton karışımına eklenen bu maddelerden biri de cam lifi olup, cam lifi ile güçlendirilmiş bu betona“Cam Lif Takviyeli Beton (CTB)”denilmektedir. Beton karışımına cam lif takviye edilmesi ile betonun yangın, basınç ve çekme dayanımında ciddi ölçüde artışlar gözlenmiştir. Bu çalışmada farklı miktarlarda cam lifleri takviye edilmiş ve sabit su/çimento (w/c) yüzdesiyle üretilen beton numunelerinin, cam lifi takviye edilmemiş betonlara oranla basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete is a building element with a very high practice percentage in the field of building elements. In recente years, technological developments have enabled great improvements in concrete technology as well as in all areas. It can also produce high strenghts thanks to various conditions and additives. Various organic and inorganic origin materials have been added to the concrete mixture to improve the diverse properties of fresh or hardened concrete. This added substances are called additives. One of this substances added to the fresh concrete mixture is glass fiber and this concrete reinforced with glass fiber additive is called“Glass Fiber Reinforced Concrete”. With reinforcement of the glass fiber to the concrete mixture, significant increases in the fire, pressure and tensile strength of the concrete have been observed. In this study, different rates of glass fiber are reinforced and the effects of concrete with constant water/cement ratio on compressive and tensile strengths compared ton on-reinforced concrete are investigated.