Cerrahi servislerde çalışan hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının incelenmesi
Analysis of evidence-based nursing attitudes of nurses in surgical services
  1. Tez No: 626181
  2. Yazar: SEDEF ŞERMENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aralık 2019, 44 Amaç: Bu çalışma Cerrahi servislerde çalışan hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırmanın evrenini 01.04-01.11.2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesinin cerrahi birimlerinde aktif olarak çalışmakta olan 120 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip, cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin tümü araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışmaya katılmaya istekli 89 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler, hemşire tanıtıcı anket formu ve kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutum ölçeği ile toplanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamında olan 89 hemşire ile çalışmaya devam edildi. Çalışma kapsamındaki hemşirelerin cinsiyet dağılımlarına bakıldığı zaman 16'sı erkek, 73'ü kadın, yaş özelliklerine bakıldığı zaman yüzde 18,89'u 25 yaş ve altı, yüzde 55,56'sı 2631 yaş arası, yüzde 25,56'sı 31 yaş ve üzeri olduğu saptandı. Hemşirelerin yüzde 66,67'sinin lisans mezunu olduğu, yüzde 68,89'unun Kanıta Dayalı Uygulama (KDU)' lar hakkında bilgi sahibi olduğu, yüzde 91,76'sının KDU' lar hakkında mesleki kitaplardan yararlandığı, yüzde 77,53'ünün Kanıta Dayalı Hemşirelik (KDH) konusunda bilgi sahibi olduğu bulundu. Cerrahi hemşirelerin eğitim durumları ile Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik İnanç ve Beklentiler, Kanıta Dayalı Uygulama Niyeti ve Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği (KDHYTÖ) toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu.
Özet (Çeviri)
December 2019, 44 Aim: This study was conducted to investigate the attitudes of nurses working in surgical services towards evidence-based nursing. Materials and Methods: The universe of this descriptive study consisted of 120 nurses who were actively working in the surgical units of Akdeniz University Hospital between 01.04-01.11.2019. The sample selection was not made and all nurses working in surgical units were included in the study. The sample consisted of 89 nurses who agreed to participate in the study. In the study, the data were collected by using the nursing descriptive questionnaire and the attitude scale towards evidence-based nursing. Results: 89 nurses were included in the study. When the gender distributions of the nurses in the study were examined, 16 were male and 73 were female. He was 31 years or older. 66.67 percent of the nurses had undergraduate degree, 68.89 percent had knowledge about Evidence-Based Practice (STE), 91.76 percent benefited from professional books about KDU and 77.53 percent Evidence-Based Nursing (CVD). A statistically significant difference was found between the educational status of surgical nurses and the beliefs and expectations of Evidence-Based Nursing, the Intention to Practice Based on Evidence and the Attitude Scale for Attitude towards Nursing Based on Evidence-Based Nursing.