Bir endüstri ürünü olan dizilerin uluslararası pazarlanması: Türk dizilerine ilişkin bir araştırma
International marketing of TV series that are an industrial product: A research on Turkish series
  1. Tez No: 626183
  2. Yazar: SEÇKİN KARAKULAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BAYÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, dizilerin ulusal ve uluslararası endüstri olarak gösterdiği gelişim incelenmiş ve Türk dizilerinin yurt dışına satış süreci, dizilerin yurt dışına satışını gerçekleştiren aracı firmalar üzerinden değerlendirilmiştir. Türkiye, dünyanın ikinci büyük dizi ihracatçısı konumundadır. Bu açıdan dizilerin Türkiye'nin yumuşak gücü olması tartışılmış ve dizi pazarlamasında hangi pazarlama stratejilerinin kullanıldığı, dizilerin hangi bölgelere satışının yapıldığı, hangi mecralar aracılığıyla satışların gerçekleştiği araştırılmıştır.Çalışmanın araştırma kısmında, televizyon programı alıcısı olan uluslararası 13 firma için açık uçlu anket, Türk dizilerinin uluslararası satışını gerçekleştiren Türkiye'den 3 firma ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşme yapılmıştır. 2014 yılında Fransa'da gerçekleşen televizyon içerik alıcısı fuarında sorulan sorular 2019 yılında da televizyon programı alıcılarına sorularak, sektördeki değişimler incelenmiş, karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu bağlamda, televizyon programı alıcıları ve satıcılarıyla yapılan araştırmalardan elde edilen bulgular analiz edilip, değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of the TV series as a national and international industry is examined and the sales process to abroad of the Turkish series was evaluated through the intermediary firms that sells the serials abroad. Turkey is taking place in the world's second largest exporter of series. In this respect, the series was discussed that the soft power of Turkey and which marketing strategies are used for marketing of TV series, the regions where the TV series were sold and through which channels sales were realized were researched. In this study, an open-ended questionnaire was conducted for 13 international companies that bought television programs and in-depth interviews were conducted with 3 companies from Turkey that sells international TV series using semi-structured interview form. The questions asked at the TV content buyer fair held in France in 2014 were asked to the TV program buyers in 2019 and the changes in the sector were examined and comparisons were made. In this context, the findings obtained from the researches conducted with television program buyers and sellers were analyzed, evaluated and interpreted.