Pilonidal sinüs hastalarında kristalize fenol uygulamasının ve açık cerrahinin ameliyat sonrası yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the impact of crystallized phenol application versus open surgery on postoperative quality of life in patients with pilonidal disease
- Tez No: 626214
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Pilonidal hastalık en sık olarak sakrokoksigeal bölgede ve orta hatta intergluteal olukta görülen, genç erişkin erkeklerde yaygın, sıklıkla içerisinde kıl demetlerinin bulunduğu bir veya daha fazla sinüs ağzı ile karakterize olan, akut ve subakut enfeksiyon atakları ile seyreden kronik yapıdaki bir hastalıktır. Uzun süre tedavi edilmediği zaman sosyal ve psişik problemlere yol açabileceği gibi malign transformasyon da gösterebilen pilonidal sinüs hastalığına karşı çeşitli tedaviler geliştirilmiş olup, her tedavinin iyileşme süreci, etkinliği, nüks olasılığı farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, pilonidal sinüs hastalığı tedavisinde yaygın kullanılan iki yöntem olan kristalize fenol uygulaması ile açık eksizyonel cerrahi uygulamaların sonuçları, komplikasyonlar, işlem sonrasında ağrı, işlemden duyulan tatmin düzeyi, hastanede kalış ve iş hayatına dönüş süreleri, hasta toplam yaşam kalitesi bakımından, hastanın işlem öncesi depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi de göz önüne alınarak birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bu amaçla Haziran 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında ardışık 39 erkek ve 10 kadın hasta randomize edilerek çalışmaya dahil edilmiş, hastaların 26'sına açık cerrahi, 23'üne ise kristalize fenol uygulanmıştır. Ortanca takip süresi açık cerrahide 15 ay, kristalize fenol grubunda ise 8 aydır. Kristalize fenol uygulanan 23 hastanın 3'ünde (%13), açık cerrahi yapılan 26 hastanın ise 1'inde (%3,8) takip sırasında nüks izlenmiştir. Kristalize fenol uygulanan hasta grubunda, açık cerrahi uygulanan hasta grubuna göre hastanede kalış süresi, işe/eğitime dönüş süresi, ağrısız tuvalete, yürümeye ve oturmaya başlama süresi, antibiyotik ve analjezik kullanma süresi, pansuman süresi ve tam iyileşme süresi istatistiksel olarak anlamlı derecede daha kısadır. Kristalize fenol grubunda komplikasyon oranı da açık cerrahi grubuna göre daha azdır. Hastaların her iki tedaviden de memnuniyeti benzerdir. Tedaviyle açık cerrahi grubunda anksiyete, depresyon, olumsuz benlik ve hostilite skorları azalmışken kristalize fenol grubunda tedavinin bu skorlara bir etkisi gösterilememiştir. Cardiff Yara Etki Testi sonuçları her iki grup hastada da benzer iyileşme göstermiştir. Bu çalışmada, en doğru tedavi için henüz bir konsensüs sağlanamamış olan pilonidal sinüs hastalığında açık cerrahi ve kristalize fenol uygulamasının her ikisi de benzer sonuçlar vermiş ve hastaların yaşam kalitesini ve tatmin düzeyini olumlu yönde etkilemiştir. Komplikasyon ve normal hayata dönüş süreleri açısından kristalize fenol uygulaması açık cerrahiye üstün bulunmuşken anksiyete, depresyon, olumsuz benlik ve hostilite üzerine olumlu etkileri ve nüks oranları açık cerrahinin kristalize fenol uygulamasına üstünlükleridir. Özellikle anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunları olan hastalarda açık cerrahi yaklaşım güvenle uygulanabilir. Bu çalışma Ufuk Üniversiesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırma Değerlendirme Komisyonu'nun 20190523/4 sayılı kararıyla onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pilonidal disease is most commonly seen in the midline of the intergluteal sulcus of the sacrococcygeal region in young male adults. The disease is chronic in nature with episodes of acute and subacute infections, and is characterized by one or more sinus openings filled with hair bundles. In addition to its rare ability to show malignant transformation, pilonidal disease may result in social or psychic problems if ignored for a long period of time. Various treatment modalities with different efficacy, recurrence risk and healing time are available for the treatment of pilonidal disease. Herein the outcome, complete healing time, complications, postoperative pain, level of satisfaction, hospitalization time, time to return to work and normal daily activities and patient total quality of life after the application of two common methods used in the treatment of pilonidal sinus disease is compared, considering pretreatment patient level of depression, anxiety and quality of life. A total of 49 consecutive patients, 39 males and 10 females, who were admitted between June 2019 and February 2020 were randomized and included in this study. Twenty six of all patients were treated with open excisional surgery and the rest were treated with crsytallized phenol. Median follow-up period were 15 months and 8 months, respectively. Recurrence was observed in 3 (13%) of 23 patients treated with crsytallized phenol and 1 (%3.8) of 26 patients treated with open excisional surgery during the follow-up. The hospitalization time, time to return to work/education, time to painless defecation, time to painless walking, time to painless sitting, the duration of receiving antibiotics and analgesics, time to end wound dressing and complete healing times were significantly lower in patients treated with crsytallized phenol than those of patients treated with open excisional surgery. The rate of complications were also significantly lower in patients treated with crsytallized phenol. Patient satisfaction after treatment was similar in both groups. Open excisional surgery significantly decreased the anxiety, depression, negative self-concept and hostility scores whereas treatment with crystallized phenol did not impact any of those scores related to treatment. The results of Cardiff Wound Impact Questionnaire were similarly improved in both groups. In conclusion, both open excisional surgery and crystallized phenol application similarly improved patient satisfaction and quality of life with similar treatment outcomes in patients with pilonidal sinus disease, in which a consensus on the right treatment has not yet been achieved. Crsytallized phenol application was superior to open surgery in terms of the rate of complications and time to return to normal daily activities, whereas open surgery surpassed crystallized phenol application in recurrance rates and in improving the anxiety, depression, negative self-concept and hostility scores in patients. Open excisional surgery seems to be an effective and safe method to be used especially in pilonidal sinus patients with psychological disorders such as depression or anxiety. This study was approved by Ufuk University School of Medicine Non-interventional Clinical Research Review Board with the approval number 20190523/4.