Türkiye'de İspanyolca öğretiminde öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar
The Problems students face in the teaching of Spanish in Turkey
- Tez No: 62624
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
TEZİN ÖZETİ“Türkiye'de İspanyolca öğretiminde öğrencilerin Karşılaştıkları Sorunlar”adlı tezimizin birinci bölümünde tezin amacı, önemi, tezde kullanılan yöntem, kavramsal çerçeve, varsayımlar, kapsam ve sınırlılıklardan bahsedilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde İspanyolcanın yabancı dil olarak öğretim tarihi konusuna değinilmiştir. XVI. yüzyıldan, XIX. yüzyıla kadar özellikle Avrupa'da İspanyolca öğretimi üzerine yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Amerika'da İspanyolca öğretimi konusuna geçilmiş, XX. yüzyıl başlarına kadar Îspanyolcanın Amerika'daki yükselişi ve öğrenimi üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde İspanyolcanın XX. yüzyılda öğretimi üzerinde durulmuştur. Tezimizin beşinci bölümünde İspanyolcanın yabancı dil olarak öğretimiyle ilgili programlardan bahsedilmiştir. Cervantes Enstitüsünün dil programının genel özellikleri belirtilmiştir. Altıncı bölümde Türkiye'de yükseköğretimde İspanyolca öğretimi, tarihsel gelişimi, kullanılan yöntem ve kitaplar üzerinde durulmuştur. Yedinci bölümde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünde görev yapan öğretim elemanlarıyla, 1996- 1997 öğretim yılında öğrenim gören öğrencilere uygulanan anketler değerlendirilmiştir. Tezimizin son bölümünde ise genel bir değerlendirmenin yanısıra karşılaşılan sorunların giderilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. 113
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter of our study“ The Problems Students Face in the Teaching of Spanish in Turkey”; the aim of the thesis, its importance the method used, the conceptual frame, the assumptions, the scope and the limitations are mentioned. In the second chapter the teaching history of Spanish as a foreign language is mentioned. Studies done especially on Spanish teaching in Europe from the 16th century until the 194 century are emphasized. The third chapter moves to the teaching of Spanish in the USA until the begining of the 20th century are examined. In the fourth chapter ; the teaching of Spanish in the 20th century is emphasized. In the fifth chapter of our thesis; programs about the teaching of Spanish as a foreign language are mentioned. General characteristics of Cervantes Institute language program are stated. In the sixth chapter; the teaching of Spanish in university education in Turkey, its historical development, the method and books used are stated. In the seventh chapter; the questionnaires applied to the students in the terms 1996-1997 are evaluated with the teaching start working at Ankara University, Faculty ou Letters, Spanish Language and Literature Department. In the last chapter of our thesis; besides the general appraisal, suggestion about the elimination of the problems faced are provided. 112