Türkiye'de kadınların siyasal temsiliyeti (2011-2018)
Political representations of women in Turkey (2011-2018)
- Tez No: 626259
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yasalar açısından cinsiyet ve temsil ilişkisinde herhangi bir ayrıcalık söz konusu olmamasına rağmen, toplumun yarısını oluşturan kadınların siyasal alanda yeterince yer bulamadığı ve bu alanı erkeklerin inisiyatifine bıraktığı noktasından hareketle, 2011-2018 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulunan siyasal partilerdeki kadın temsilini ele almayı amaçlayan bu çalışmada, siyasal partilerin karar organlarının, seçim dönemlerine göre adayların ve kazanan adayların cinsiyet dağılımları incelenmektedir. Siyasal partilerin karar alma mekanizmalarında, parlamentoda ve yerel yönetimlerdeki oranlar, kadınların siyasal temsilinin önündeki engelin sadece ideolojik yaklaşımdan ibaret olmadığını, siyasal parti yapılarının, eğitim eksikliğinin, yerleşmiş ataerkil kültürün ve onun ortaya çıkardığı toplumsal rollerin de bu tablonun oluşmasında büyük bir etkisi olduğunu işaret etmektedir. Çalışma nitel yöntem ve betimleyici yaklaşım kullanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although there is no question of any privilege between in gender and representation relationship in terms of the law, starting from the point of, women who make up half the society, could not have enough place in the political sphere constitute and they left this space at the discretion of men, in this study which is aims to address women's representation in political parties in the Grand National Assembly of Turkey between the years 2011-2018, the gender distribution of decision-making bodies of political parties, candidates and winning candidates by election period is examined. In decision-making mechanisms of political parties, rates of women in parliament and local governments, the obstacle of women's political representation is not only an ideological approach, but also factors such as political party structures, lack of education, established patriarchal culture and the social roles it creates have a major impact on the formation of this picture. The study was created by using qualitative method and descriptive approach.