Yerel yönetim reformu sonrasında Türk yerel yönetimleri için bir tipoloji belirleme çalışması
A typology development study for Turkish local governments after local government reform
- Tez No: 626278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Yerel yönetimler tarihsel süreçte önemleri her geçen gün artan yönetimler haline gelmişlerdir. Bu durum yerel yönetimlerin daha derinlemesine incelenmesini gerekli hale getirmiştir. Yerel yönetimlere yönelik olarak yapılan tipoloji çalışmaları ile ülkelerin yerel yönetimlerinin kıyaslanması, benzerlik ve farklılıklarının ortaya konulması üzerine odaklanılmıştır. Bu tez kapsamında Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yerel yönetim sistemleri, Avrupa'da yapılan tipoloji çalışmaları ve Türkiye yerel yönetimlerinin gelişimi, reform süreci ve Türkiye yerel yönetimlerinin de bir tipoloji kapsamına alınıp alınamayacağı analizi yapılmıştır. Bu kapsamda üniversitelerin öğretim üyeleri ve yerel yönetimler alanında uzman kişilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda Türkiye yerel yönetimlerinin sorun alanları, reform sonrası görüntüsü ve tipolojiler ile bağlantısına yönelik bulgular edinilmiştir. Bu bulgular aracılığıyla Türkiye yerel yönetimlerinin reform sonrasında yerel yönetim tipoloji çalışmaları içinde yer alıp almayacağına yönelik tartışma yürütülmüştür. Sonuç olarak Türkiye'de yerel yönetimler Avrupa yerel yönetim tipolojileri içerisinde en çok Fransız Napolyonik Modele benzemekle birlikte kendine has bir yerel yönetim modeli oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Local governments have become increasingly important in the historical process. This situation made it necessary to examine local governments in more depth. With the typology studies for local governments, the focus is on comparing the local governments of the countries and revealing their similarities and differences. Within the scope of this thesis, the local government systems of the European Union member countries, typology studies in Europe and Turkey development of local government, the local government reform process and Turkey is also made of a typology analysis can not be taken into context. In this context, interviews were held with the faculty members of universities and experts in local governments. Turkey problem areas of local government as a result of these discussions, findings are available for connection with image and typologies after the reform. Through these findings, Turkey will take after the debate on the reform of local government took place in local government typology studies were carried out. As a result, although local governments in Turkey like most French Napoleonic Model in European local governments typologies has created a unique local government model.