Yerel yönetim reformu sonrası yerel yönetim mali tablo verilerinin analizi ile yönetim karar ve stratejik planlara etkileri: Bursa uygulamaları
Effects on management decision and strategic plans for analysis of local goverment financial statement after local goverment reform: Bursa applications
- Tez No: 649222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ DOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Türk Hukuk sistemine giren en popüler tartışma konularından biri kamu kurumlarının bürokrasiden kaynaklanan hantal yapılardan arındırılarak bir özel sektör teşebbüsü gibi“hızlı ve çözüm odaklı”faaliyet göstermesi gerekliliğidir. Bu amaçla 2000'li yılların başından itibaren birçok reform çalışması ile belediyeler yapılandırılmaya çalışılmıştır. Bu tartışmalar ışığında çalışmamızda ayrı bir kamu tüzel kişiliği bulunması nedeniyle hızlı karar alabilme imkanına sahip olan ve bulundukları coğrafi sınırlar içerisindeki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için kamu harcamalarının büyük bir bölümünü gerçekleştirerek hem kamu hem de özel sektör teşebbüsüne benzer yapısı bulunan belediyelerin mali yapıları analiz edilmeye çalışılmıştır. Analizde bugüne kadar özel sektör teşebbüsleri tarafından uygulanan teknikler uygulanmıştır. Bu kapsamda Bursa ili içerisinde bulunan Belediye başkanlıklarının Sayıştay Başkanlığınca ilan edilen bilançoları üzerinde mali analiz yöntemleri anlatılarak analizler yapılmış sonrasında bulunan sonuçlar coğrafi sınırlar içerisinde bulunan en büyük belediye başkanlıklarına ait sonuçlar ile mukayese edilerek gerçekleştirilen reformların kurumların bilançolarına etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most popular debates issues that came into Turkish legal system that the Presidential Government System and public institutions to act“fast and solution-oriented”like a private sector enterprise, free from bulky structures arising from bureaucracy. For this purpose, municipalities have been tried to be structured with many reform works since the beginning of 2000s. In the light of these discussions, in our study, the financial structures of the municipalities, which have the opportunity to make quick decisions due to the fact that they have a separate public legal personality, and that have a structure similar to the public and private sector enterprises, were tried to be analyzed by making the majority of public expenditures to meet the needs of the citizens within their geographical boundaries. In the analysis, the techniques applied by private sector enterprises have been applied to date. In this context, financial analysis methods were explained on the balance sheets announced by the Court of Accounts of the Municipalities in Bursa, and the effects of the reforms carried out by comparing the results with the results of the biggest municipalities within the geographical boundaries were investigated.