Anorektal yaralanmalarda tedavi modalitelerinin morbidite ve mortaliteye etkisi
The effect of treatment modalities on morbidity and mortality in anorectal injuries
  1. Tez No: 626284
  2. Yazar: CEM KARAALİ
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SAYIN GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Rektum yaralanması nedeniyle son 5 yıllık dönem içinde İzmir Atatürk eğitim ve araştırma hastanesi genel cerrahi servislerinde tedavi edilen 24 olgu yaş, cins, yaralanma şekli, ek organ yaralanmaları varlığı, uygulanan cerrahi prosedürler, yaralanma anından tedaviye dek geçen süre, travma skorları (Injury Scale Skoru, Rektal Yaralanma Skoru) incelenerek bunların mortalite ve morbidite üzerine Ki-kare testi ile değerlendirilerek retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Yaralanma şekli 19 (%79.1) olguda ateşli silah yaralanması, 5 (20.8%) olguda ise künt yaralanma idi. yaralanma şekli ile morbidite gelişimi arasında anlamlılık saptanmadı. 13 (54.1) olgu İP yaralanmalı, 11 (45.8) olgu EP idi. hastaların yaralanma lokalizasyonlarına göre değerlendirildiğinde morbidite gelişimde anlamlı bir sonuç saptanmadı. İnce barsak yaralanması 6 (%25), mesane yaralanması 5 (%20.8), olguda ve pelvik fraktür 2 (%8.3) olguda, kot fraktürü 1 (%4.1) olguda en sık saptanan ek organ yaralanmaları idi. rektum yaralanmalı olgularda ek organ yaralanması varlığının morbidite gelişimi açısından istatistiksel bir ilişki saptanmamıştır. Hastalarımıza kolostomili ve kolostomisiz tedavi yöntemleri uyguladık. Uygulanan tedavi yöntemi ile morbidite gelişimi arasında anlamlı bir istatistiksel değer bulunmamıştır. Hastaların hastanede yatış süreleri, İSS>25 olanlarda istatistiksel olarak yüksek bulundu. Hastaların yaralanma anından tedavi edildiği döneme kadar geçen sürenin ve İSS>25 olan olgularda morbidite gelişim insidansı ki-kare testine göre değerlendirildi, anlamlı bir sonuç bulunmamıştır. Sonuç olarak; rektum yaralanması olan hastalarımızda tedavi yaklaşımlarını belirlemek amacıyla yaptığımız çalışmada uygulanacak tedavi yaklaşımlarının morbiditeyi etkilemediğini saptadık. IP izole rektum yaralanmalı ve lokalizasyonu tam tespit edilmiş EP anorektal yaralanmalarda hasta konforunu da düşünerek diversiyonsuz tedavi seçeneklerinin de göz önünde bulundurulmasını önermekteyiz. Ancak bu tür yaralanmalarda uygulanacak tedavi yaklaşımlarını standardize etmede daha yüksek sayıda hasta grubuna ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Due to rectum injury, 24 cases, age, sex, type of injury, presence of additional organ injuries, surgical procedures, time from injury to treatment, trauma scores (Injury Scale Score) , Rectal Injury Score) were evaluated and evaluated retrospectively by evaluating them with Chi-square test on mortality and morbidity. The type of injury was gunshot injury in 19 (79.1%) cases and blunt injury in 5 (20.8%) cases. There was no significant difference between the type of injury and the development of morbidity. Thirteen (54.1) cases were injured, and 11 (45.8) cases were EP. When the patients were evaluated according to their injury localization, no significant result was found in the development of morbidity. The most common additional organ injuries were small bowel injury 6 (25%), bladder injury 5 (20.8%), case and pelvic fracture 2 (8.3%), rib fracture 1 (4.1%). There was no statistical relationship in terms of morbidity development of the presence of additional organ injury in cases with rectum injury. We applied treatment methods with and without colostomy to our patients. No significant statistical value was found between the treatment method applied and the development of morbidity. The length of hospital stay was statistically higher in patients with ISS> 25. The duration from the time of injury to the time when the patients were treated and the incidence of morbidity development in patients with ISS> 25 was evaluated according to the chi-square test, no significant results were found. As a result; In our study to determine the treatment approaches in patients with rectum injury, we found that the treatment approaches to be applied do not affect morbidity. In IP anorectal injuries with IP isolated rectum injury and localization determined, we recommend considering non-diverse treatment options by considering patient comfort. However, a higher number of patient groups are needed to standardize the treatment approaches to this type of injury.