Litotomi pozisyonunda operasyon süresinin alt ekstremite kas aktivitesi üzerine etkisi
Effect of operation time on lower extremity muscle activity in lithotomy position
  1. Tez No: 700224
  2. Yazar: BEYZA GEVREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HALİL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Litotomi pozisyonu, alt karın, anorektal bölge, pelvis, vajinal alandaki cerrahi operasyonlar ve muayene için kullanılmaktadır. Bu pozisyonda uyluklar kalça hizasına kadar bükülüp bacaklar bir ayaklığa konulur ve dışa doğru hafifçe açılır. Hastanın litotomi pozisyonunda uzun süren operasyon geçirmesi alt ekstremitede kan dolaşımının bozulmasına, femoral ve peroneal sinir yaralanmalarına neden olmaktadır. Litotomi pozisyonu, peroneal sinir anatomik seyrinden kaynaklı dış basılar oluşturur ve seyrin yüzeysel olmasından dolayı bası en sık fibula başında meydana gelmektedir. Literatürde obstetrik vakalarda nörolojik hasara bağlı alt ekstremite duyu ve motor disfonksiyon insidansı %0,008 ile %0,5 arasında değiştiği ve bu işlev bozukluğuna bağlı olarak kas gücünde azalma gibi komplikasyonlar gerçekleştiği bildirilmiştir. Klinikte görülen komplikasyonlardan birisi ayak dorsofleksörlerinde kuvvetsizliğe bağlı düşük ayak ve bundan kaynaklı yürüme zorluğudur. Nörojenik kaynaklı düşük ayak olgularının yaklaşık %31'i peroneal sinir hasarına bağlı gelişmektedir. Bu çalışmada, litotomi pozisyonunda opere edilen hastaların femoral ve peroneal sinirlerin olası etkilenmesinin belirteci olarak innerve ettiği kasların aktivasyonunu analiz etmek amaçlanmaktadır. Femoral sinirin innerve ettiği kalça fleksiyonunu yaptıran iliopsoas ve diz ekstansiyonunu yaptıran kuadriceps femoris kas grubundan rektus femoris ile siyatik sinirin peroneal dalının innerve ettiği ayak dorsofleksiyonunu yaptıran tibialis anterior kasının aktivitesine bakılmıştır. Yüzeyel elektrotlar ile elektromiyografi (EMG) verisinin kayıt yöntemi süre kısıtlaması olmadan, geniş görüş alanına sahip, ağrısız, hematom ve enfeksiyon riski artırılmadan gerçekleştirilmiştir. Bu prospektif çalışmada Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde litotomi pozisyonunda jinekolojik cerrahi yapılacak hastaların preoperatif ve postoperatif dönemde kas ölçümü yapılırken EMG verilerinin operasyon süresi ile ilişkisi analiz edilmiştir, istemli kas aktivitesinin bir kasılma boyunca değişimi incelenmiş, hastaların demografik, klinik ve operatif verileri değerlendirilmiştir. Litotomi pozisyonunda cerrahi yapılan hastaların pre-operatif ve post-operatif dönem yüzey EMG verileri incelendiğinde kuadriceps femoris, iliopsoas ve tibialis anterior kas gruplarında post-operatif dönemdeki 24 saatlik zaman penceresindeki kas aktivitesinin pre-operatif dönem ile karşılaştırıldığında belirgin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The lithotomy position is one of the positions in which the patients are laid down for surgical operations in the lower abdomen, anorectal region, pelvis, vaginal area, and medical examination. In this position, the thighs are bent to the level of the hips and the legs are placed on a footrest and slightly opened outwards. Long operations where the patients are kept in the lithotomy position might cause impaired blood circulation in the lower extremities and femoral and peroneal nerve injuries. The lithotomy position might create external pressures due to the anatomical localization of the peroneal nerve. Since its course is superficial, these external pressures occur most often at the head of fibula. In the literature, it has been reported that the incidence of lower extremity sensory and motor dysfunction due to neurological damage in obstetric cases varies between 0.008% and 0.5%, and complications such as diminished muscle strength occur due to this dysfunction. The complications detected in the clinic include foot drop due to weakness in the foot dorsiflexors and difficulty in walking due to it. Approximately 31% of neurogenic drop foot cases develop due to peroneal nerve damage. In this study, we aim to analyze the activation of the muscles innervated by the femoral and peroneal nerves. In the innervation of the femoral nerve, hip flexion of the iliopsoas, knee extension of the rectus femoris from the quadriceps femoris muscle group, and the activity of the tibialis anterior muscle of the foot dorsiflexion as a function of the peroneal branch of the sciatic nerve were examined. The recording method of the electromyography (EMG) data with superficial electrodes was performed without time limitation, with a wide field of view, painless, and without increasing the risk of hematoma and infection. In this prospective study, the relationship between EMG data and operation time was analyzed while measuring muscle in the preoperative and postoperative periods of the patients who undergo gynecological surgery in the lithotomy position at the Department of Obstetrics and Gynecology, in Antalya Training and Research Hospital. The patients' demographic, clinical, and operative data were compared. In order to preoperative and postoperative period surface EMG data of the patients who underwent surgery in the lithotomy position were examined that the muscle activity in the quadriceps femoris, iliopsoas and tibialis anterior muscle groups after 24-hour post-operative period was significantly reduced when compared to the pre-operative period.