Depresyon ya da obsesif-kompulsif bozukluk tanısıyla tekrarlayıcı transkraniyal manyetik uyarım (TTMU) tedavisi alan hastalarda bu yöntemin sigara içme davranışı üzerinde etkisi: Retrospektif bir çalışma
The effect of repetitive transcranial magnetic stimulation (RTMS) therapy on the smoking behaviors of patients with depression or ocd: A retrospective study
  1. Tez No: 626289
  2. Yazar: ASENA UZDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET CİNEMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Sigara bağımlılığı, dünya sağlık örgütünün çalışmalarına göre popülasyonun üçte birini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Tekrarlayıcı TMU'nun nikotin bağımlılığında sigara tüketimini azaltabileceği ve sigara içme isteği üzerine terapötik bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada major depresif bozukluk (MDB) veya obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tanılarıyla tTMU tedavisi almış ve tedavisi tamamlanmış olan hastalar arasında, aktif sigara kullanıcısı olan hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin yanı sıra tedaviye yanıt ve yan etkiler ile sigara içme isteğinin ve sıklığının retrospektif (geriye dönük) olarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Başka tanılarla tTMU tedavisi alan aktif sigara içicisi hastalarda bu tedavinin sigara içme davranışı ve bağımlılık düzeyine etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri A.B.D. TMU polikliniğinde, Haziran 2019-Mart 2020 tarihleri arasında DSM-5'e göre OKB veya MDB tanıları ile tTMU tedavisi almış ve 6 haftalık tTMU tedavisini tamamlamış 18-70 yaş arası 32 hasta dahil edilmiştir. Hastalara tedavi başlamadan ve tedavi sırasında düzenli aralıklarla (0,3,6 ve 18. haftalarda) uygulanmış olan sigara bağımlılığına yönelik Fagerström Nikotin Bağımlılık testi, Sigara Ağırlık İndeksi, Sigara İçme Arzusunu Ölçmeye Yönelik Vizüel Analog ölçek ve Sigaranın Psikolojik Bağımlılığının Değerlendirilmesi testi; klinik durumlarını ölçmeye yönelik Hamilton Depresyon ölçeği, Beck Anksiyete ölçeği, Y-BOCS, PHQ-9 hasta Sağlık Anketi skorları retrospektif olarak dosya üzerinden taranmıştır. Bulgular: 6 haftalık tedavi sonunda sigara içme davranışı ve bağımlılık düzeyini değerlendiren tüm ölçeklerde anlamlı bir azalma bulunmuştur. Bu azalma 18. hafta kontrolünde anlamlı bir düzeyde devam etmekle beraber 6. hafta-18. hafta arasında hafif düzeyde artış görülmüştür. 6 haftalık tTMU uygulaması sonrasında MDB, OKB ve anksiyete belirtilerinde anlamlı bir azalma görülmüş ve tedavi bitiminden 12 hafta sonra da bu etkinin devam ettiği saptanmıştır. Psikiyatrik belirtilerde ortaya çıkan değişiklikler ile sigara bağımlılığında görülen azalma arasında bir ilişki olup olmadığı lojistik regresyon analizi ile incelenmiş ve anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç: Bu çalışma bir psikiyatrik tanı ile takip ve tedavi edilen, aynı zamanda sigara bağımlılığına sahip kişilerde tTMU uygulamasının klinik düzelmenin yanı sıra sigara bağımlılığına da anlamlı bir etkisi olduğunu ve bu etkinin en az 12 hafta kadar devam ettiğini göstermektedir. tTMU'nun etkinliğini gözlemlemek amacıyla psikiyatrik eş tanısı olmayan katılımcılardan oluşan daha geniş örneklemlerle randomize ve plasebo (sham) kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim and Introduction: Smoking addiction is an important health problem affecting one third of the population according to the studies of the World Health Organization. Repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) is thought to reduce cigarette consumption in nicotine addicts and may have a therapeutic effect on nicotine craving. In this study, it was aimed to retrospectively analyze the sociodemographics and clinical characteristics of patients who have received and completed rTMS treatment with diagnoses of major depressive disorder (MDD) or obsessive compulsive disorder (OCD), as well as their response to the treatment and side effects of the treatment, the urge and frequency of smoking. It was planned to examine the effects of this treatment on smoking behavior and addiction level in active smokers who receive rTMS treatment with other diagnoses. Method: Thirty-two patients between the ages of 18-70 who were diagnosed with OCD or MDD according to DSM-5 criterias, in the TMS outpatient clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine Psychiatry Department, between June 2019 and March 2020, and who completed the 6-week rTMS treatment were included in the study. Fagerstrom Test for Nicotine Dependence, Heaviness of Smoking Index, Visual Analog Scale Measurements of Craving for a Cigarette, and the Test to Assess the Psychological Dependence on Tobacco Smoking were applied to patients at regular intervals (at 0.3, 6 and 18 weeks) before and after treatment; and Hamilton Depression Scale, Beck Anxiety Inventory, Y-BOCS, PHQ-9 Patient Health Questionnaire scores were measured retrospectively. Results: After 6 weeks of treatment, a significant decrease was observed in all scales evaluating smoking behavior and addiction level. This decrease continued at a significant level in the 18th-week control, but a slight increase was found between weeks 6 and 18. After 6 weeks of rTMS application, a significant decrease was observed in MDD, OCD and anxiety symptoms and it was found that this effect was persistent 12 weeks after the end of the treatment. Logistic regression analysis was used to determine whether there was a relationship between the changes in psychiatric symptoms and decrease in smoking addiction, and no significant relationship was found. Conclusion: This study shows that rTMS treatment not only has a clinical improvement on people with smoking addiction who are followed and treated with a psychiatric diagnosis, but also has a significant effect on smoking addiction itself, and it was shown that this effect continues for at least 12 weeks after the end of the treatment. In order to observe the effectiveness of rTMS, randomized and placebo (sham) controlled studies are required with larger samples consisting of participants without psychiatric comorbidity.