Çoğul çocuğu bulunan ve bulunmayan annelerin stres düzeyleri ve çocuklarındaki davranış sorunlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of streess levels and behavioral problems of mothers with and without multiple children
- Tez No: 626290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, çoğul doğum yapmış kadınlar ve tek doğum yapmış kadınların stresleri düzeyleri ve çocuklarındaki davranış sorunlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu araştırmada“Anne-Baba Stres Ölçeği”ve“ 6-18 Yaş Çocuklarda Davranış Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 24 for Windows kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, frekans) kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Parametrik olmayan iki grup arasındaki farkın analizi için Mann Withney U testi kullanılmıştır. Parametrik olmayan ikiden fazla grup arasındaki farkın analizi için Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmada sonucunda çoğul doğum yapmış kadınların stres düzeylerinin tekil doğum yapmış kadınlara göre yüksek olduğu saptanmıştır. Çoğul doğum yapmış kadınların çocuklarında görülen davranış sorunlarının tekil doğum yapmış kadınların çocuklarına göre yüksek olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Comparative Study Of Stress Levels And Behavior Problems in Children Of Women Who Had Multiple Births And Women Who Had Single Births The aim of this research is to examine the stress levels of women who have given birth in the multiple and women who have given birth in the single and the behavioral problems in their children comparatively. In this study,“Parenting Stress Scale”and“Child Behavior Checklist For Ages 6-18”were used. SPSS 24 for Windows was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (X̅, standard deviation, frequency) were used to evaluate the study data. In the comparison of the quantitative data, Mann Withney U test was used to analyze the difference between the two non-parametric groups. Kruskal-Wallis test was used to analyze the difference between more than two non-parametric groups. As a result of the study, it was found that stress levels of women who had multiple births were higher than women who had single births. It was found that the behavioral problems seen in the children of women who had multiple births were higher than the children of women who had single births.