Genetik algoritma ile araç rotalama probleminin çözümü ve bir uygulama denemesi
Solution of vehicle routing problem with genetic algorithm and an application study
- Tez No: 626307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, çözülmesi zor problemler sınıfında yer alan araç rotalama problemi ele alınmıştır. Araç rotalama problemi kısaca, müşteri taleplerini karşılayacak ürün dağıtımına ait optimum rotaların planlanması problemidir. Toplam kat edilen mesafenin en küçüklenmesi problemin temel amacını oluşturmaktadır. Günümüz iş hayatında ürün dağıtım maliyetleri toplam lojistik maliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Çalışmada, meta-sezgisel çözüm tekniklerinden birisi olan genetik algoritma kullanılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında, Eskişehir Halk Ekmek A.Ş.'nin müşteri taleplerini karşılayacak araç rota mesafesini iyileştirmek amaçlanmaktadır. Bu amaçla, Eskişehir Halk Ekmek A.Ş.'nin dağıtım araçlarının, satış büfelerine en kısa mesafeden rota hesaplamasına optimum çözüm aranmıştır. Sonrasında, mevcut durumun araç rotasyonu ile genetik algoritma ile bulunan araç rotasyonu karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, vehicle routing problem which is in the class of hard to solve problems is addressed. The vehicle routing problem is, in short, the problem of planning optimal routes for product distribution to meet customer demands. The main objective of the problem is to minimize the total distance traveled. In today's business world, product distribution costs constitute an important part of total logistics costs. In this study, one of the meta-heuristic techniques, genetic algorithm, is used. In the application part of the study, it is aimed to improve the vehicle route distance to meet customer demands of Eskişehir Halk Ekmek (Public Bread) Company. For this purpose, the optimum solution for the calculation of the route of the distribution vehicles of Eskişehir Halk Ekmek from the shortest distance to sales points was sought. Then, the vehicle rotation of the current situation and the vehicle rotation found by genetic algorithm were compared.