Genç istihdamını etkileyen faktörler: Bişkek örneği
Factors affecting youth employment: Bishkek example
- Tez No: 626316
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SUĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kırgız toplumunda genç nüfusun meslek seçimi ve üniversite eğitimi ile başlayıp çalışma yaşamı ile devam eden süreci etkileyen önemli faktörleri ve gençlerin bu süreci nasıl algıladıklarını sosyolojik bir perspektiften analiz etmektir. Çalışma gençlerin işsiz olma durumuna karşı tutumlarını, meslek seçimine nasıl karar verdiklerini ve istihdam edilme ile ilgili belirli kaygılarını anlamaya çalışmaktadır. Bu çalımanın bir diğer temel amacı da gençlerin istihdamını olumsuz etkileyen mevcut istihdam sorunlarını ve bunun arkasında yatan temel dinamikleri belirlemektir. Araştırmada biri nicel, diğeri nitel olmak üzere iki araştırma yöntemi eş zamanlı olarak kullanılmış ve sonuçları birlikte değerlendirilmiştir. Metodolojik olarak, üniversite mezunu 14 kişi ile derinlemesine görüşme ve Bişkek şehrinde bulunan üniversitelerin son sınıf öğrencilerinden 99 kişi ile anket çalışması yapılarak çalışma için gerekli veriler toplanmıştır. Alan çalışmasında öncellikle gençlerin meslekleri ve bu meslekleri seçmelerini etkileyen faktörler, aldıkları eğitim ile işgücü piyasasında talep edilen niteliklerin örtüşüp örtüşmediği, çalışmak için yurt dışına göç etmeyi düşünüp düşünmedikleri ve eğer düşünüyorlarsa, aldıkları eğitime rağmen neden göç etmeyi düşündükleri konularındaki görüşleri alınmıştır. Araştırma sonuçları Kırgızistan'da üniversite mezunu gençlerin istihdam konusunda önemli sorunları olduğunu, başta düşük ücret olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı çoğu gencin mezun oldukları alanlarda çalışmayı tercih etmediklerini ortaya koymuştur. Ayrıca yapılan bu çalışma neticesinde, Kırgızistan'da genç istihdamını artırmayı amaçlayan aktif işgücü piyasasına yönelik politikaların da henüz başlangıç aşamasında olmasından dolayı net bir sonuca ulaşamadığı ve gençlerin istihdam sorunlarına çözüm üretmekten oldukça uzak olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the important factors that affect the process starting with vocational choice and university education and continuing with working life for young people in Kyrgyz society and how they perceive this process from a sociological perspective. The study seeks to understand the attitudes of young people towards unemployment, how they decide to choose a profession, and certain concerns about employment. Another main purpose of this study is to identify the current employment problems and the underlying dynamics that affect the employment of young people negatively. Two quantitative and qualitative research methods were applied simultaneously. Methodologically, in-depth interviews were conducted with 14 university graduates and a survey was conducted with 99 senior students from the universities in Bishkek and the information and findings used in the study were collected. The results of the study revealed that young people graduated from universities in Kyrgyzstan have important problems in employment and that most young do not prefer to work in the fields they graduated from, for various reasons, especially because of low wages. In addition, as a result of this study, it is seen that the labor market policy in youth employment in Kyrgyzstan has not reached a clear result since it is at the beginning stage and therefore it is not yet possible to find solutions to the employment problems of young people.