Ovidius'un özyaşamsal dizelerine göre gerçek yaşamındaki kişiliği, özellikle Ameros adlı yapıtındaki aşık ozan kişiliği
Ovid's personality in real life as refered to in his poems and the characters he assumes as a love post in the Ameros
- Tez No: 62631
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR VARINLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET“Ovidius'un özyaşamsai dizelerine göre gerçek yaşamındaki kişiliği, özellikle Amores adlı yapıtındaki aşık ozan kişiliği”. S. Engin GÜZEY Ankara Üniversitesi 1997 Bu çalışmada Ovidius'un gerçek yaşamındaki kişiliği iie Amores adlı yapıtındaki aşık ozan kişiliği karşılaştırılarak ortaya konmuş; ozanın aşka bakış açısı, şiirlerinde işlediği elegeia'nın geleneksel konuları, dizelerinden örnekler verilerek açıklanmıştır. Elegeia'nın tarihsel gelişimi konusunda bilgi verildikten sonra, birinci bölümde, ozanın şiir dizelerinde anlattığı gerçek yaşam öyküsü ele alınmış, buna bağlı olarak şiirlerinde büründüğü kişiliklerle, gerçek yaşamındaki kişiliği karşılaştın İm ıştır. İkinci bölümde, aşık ozanın aşka bakış açısı, dizelerinden örnekler verilerek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ozanın“aşk”ve“askerlik”konularına bakışı incelenmiştir. Şiirlerinde işlediği bu iki konu arasındaki ortak sözcükler bulunarak, şiir dizelerinden örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde aşk elegeia'sının en yaygın geleneksel konularından kapı, kapıcı, aracı kadın ve armağanlar ele alınmış ve Ovidius'un bunları şiirlerinde işleyiş biçimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“ Ovid's Personality in Real Life as Refered to in his Poems and ti®. Characters he Assumes as a Love Poet in the Amores”. S. Engin GÜZEY Ankara University 1997 The aim of this work is to bring out by way of comparison the difference between Ovid's personality in his real life as referred to in his works and the characteristics he assumes in the Amores as a poet lover. His appoach to love and his treatment of the traditional subjects of love elegy have been explained with examples from his own love poems. The first section gives the origin and historical development of elegy, then deals with poet's real life as he refers to in his works and accordingly brings out the difference between poef s real personality and the personality he assumes as a poet lover as the themes and his treatment of them demand. The second section explains love poet's view and treatment of love with examples taken from Amores. The third section examines poets treatment of traditional subjects of love elegy with emphasis on his use of similarities and differences between lover's and solder's characteristics and duities. Forth section deals with the other most common traditional subjects of love elegy, namely door, doorkeeper, procuress, presents and Ovid's treatment of them. T.C. tiMSEKfötf ' It., «nil» A A |wi tfC'V \W