6-10 yaş aralığındaki anne ve babası boşanmış çocuklarda davranış problemi analizi
The study of behavioural problems of children between ages 6-10 with divorced parents
- Tez No: 626334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM GÖNENLİ TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Problemin Tanımı: Bu çalışmanın amacı 6-10 yaş aralığında anne-babası boşanmış çocuklarda görülen davranış problemleri; dehb,somatik yakınmalar, öfke nöbetleri, içe kapanıklılık, sosyal ilişki problemleri, yalan söyleme, çalma, korku sorunları gibi çeşitli davranış problemleri değişkenleri arasındaki ilişkilere odaklanarak; davranış problemleri, duygusal sorunlar, dehb, davranış problemleri, akran sorunları, sosyal davranış problemleri olarak gruplama yapılarak olası etkilerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda ailelerin sosyo-demografik özelliklerin davranış problemlerine olası etkileri derinlemesine incelenerek boşanmış ailelerin çocukları ile boşanmamış ailelerin çocukları arasındaki söz konusu farkların incelenerek etkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem:Yapılan araştırmada İstanbul iline bağlı Gaziosmanpaşa, Ümraniye ve Ataşehir ilçelerinden bulunan ilkokullardan veri toplanmıştır. Toplamda 222 katılımcının bulunduğu bu çalışmanın örneklemini 6-10 yaş arası anne ve babası boşanmış ve boşanmamış çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. 6-10 yaş aralığındaki öğrencilerin davranış problemlerini analiz etmek ve değerlendirmek için GGA Ebeveyn ve Öğretmen formları, diğer parametrelerin problem durum üzerinde olan etkisini incelemek için ebeveynlere kişisel-demografik bilgi formu uygulanmıştır. Bulgular: Boşanmış ve Boşanmamış ebeveyne sahip bireylerin anketlerden aldıkları puanların karşılaştırılması için Bağımsız örneklemler için t-testinden (Independent Samples t-test) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Description: This study aims to analyse the behavioural problems in children between ages 6-10, including adhd, somatic complaints, anger problems, introversion, problems in social relationships, lying, stealing and phobias. The behavioural problems reviewed according to the different related factors and grouped in categories such as emotional problems, adhd, peer problems and social behavioural problems. Additionally, the effect of sociodemographic factors is studied compare their effects on children with divorced and un-divorced parents. Methodology: The data were collected from the primary schools in Gaziosmanpaşa, Ümraniye and Ataşehir. The sample set features 222 participants, who are divorced or un-divorced parents of children. To analyse and evaluate the behavioural problems, Turkish Strengths and Difficulties Questionnaires (SDQ/GGA) and teacher questionnaires were used. To analyse the effects of other related parameters, personal/demographic questionnaires were provided for parents. Findings: Independent Samples T-Tests were used to compare the scores from the children with divorced and un-divorced parents; to analyse the sub-dimensions of the behavioural problems Levene's tests and post-hoc analyses were performed.