Açık kalp cerrahisinde kullanılan iki farklı kardiyopleji yönteminin koroner bypass operasyonunda böbrek fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects on renal function in patients with coronary bypass surgery two different cardioplegia methods used in open heart surgery
- Tez No: 626349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kalp cerrahisinin hayati noktalarından birisi de miyokardiyal korumanın en önemli parçası olan kardiyopleji solüsyonlarıdır. Çeşitli solüsyonlar zaman içinde geliştirilmiş yaygın kullanım bulmuştur. Kliniğimizde uzun zamandır kullanımda olan kan kardiyopleji solüsyonunun ve son yıllarda kullanımı yaygınlaşan Del Nido (DN) solüsyonunun böbrek fonksiyonları ve klinik sonuçları üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Koroner arter hastalığı sebebiyle Koroner bypass ameliyatına alınan iki grup (DN n:20, Kan kardiyopleji n:20) hastada preop, operasyon ve takip eden 3 günde koldan alınan kanda kreatinin, serum üre nitrojeni (BUN), kalsiyum, sodyum ve potasyum çalışıldı. Ayrıca hastaların ameliyatta aortik kross klemp (AKK) süresi, kardiyopulmoner bypass (KPB) süresi, inotrop dozları, postoperatif dönemde komplikasyonlar, mortalite, yoğun bakım ve hastanede yatış süreleri ve ejeksiyon fraksiyonları (EF) açısından değerlendirildi. Her iki grubun kros klemp ve KPB süreleri benzerdi (sırasıyla 52,95 dk, 58,20 dk ve 94,05 dk, 106,00 p=0.265 ve p=0.022). Hastalarda operasyon sırasında inotrop ihtiyaçlarına göre değerlendirildiğinde Grup 1'de daha az inotrop ihtiyacı olmasına rağmen istatiksel olarak bir fark yoktu (p=0,684). BUN ve kreatinin değerlerinin artışı açısından iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. İki grup arasındaki yoğun bakım kalış süreleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (Sırasıyla 2,05 gün, 2,6 gün p=0,604). Her iki grup arasında mortalite, postoperatif komplikasyonlar ve kontrol EF yüzdeleri arasında fark yoktu. Sonuç olarak, açık kalp cerrahisi yapılan erişkin hastalarda, DN kardiyopleji kullanılan hasta grubu; kan kardiyopleji kullanılan hasta grubu ile benzer klinik ve laboratuvar sonuçlara sahiptir. Anahtar Kelimeler : Del Nido, kardiyopleji, koroner bypass
Özet (Çeviri)
One of the vital points of cardiac surgery is cardioplegia solutions, which is the most important part of myocardial protection. Various solutions have found widespread use over time. We aimed to investigate the effects of blood cardiople solution, which has been in use in our clinic for a long time, and Del Nido (DN) solution, which has become widespread in recent years, on kidney functions and clinical results. Two groups (DN n: 20, Blood cardioplegia n: 20) who underwent coronary bypass surgery due to coronary artery disease preoperatively, creatinine, blood urea (BUN), calcium, sodium and potassium was studied. In addition, patients were evaluated in terms of aortic cross clamp (ACC) time, cardiopulmonary bypass (CPB) time, inotrop doses, complications in postoperative period, mortality, intensive care and hospitalization times, and ejection functions (EF). Cross clamp and CPB times of both groups were similar (52.95 min, 58.20 min and 94.05 min, 106,00 p= 0.265 and p= 0.022, respectively). When the patients were evaluated according to their inotropic needs during the operation, there was no statistically significant difference in Group 1 although there was less need for inotropies (p= 0.684). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of increasing BUN and creatinine values. There was no statistically significant difference in terms of intensive care stay between the two groups (2.05days, 2,6 days p= 0.604 respectively). There was no difference between mortality, postoperative complications and control EF percentages between both groups. V In conclusion, DN cardioplegia was used in adult patients undergoing open heart surgery. It has similar clinical and laboratory results as the patient group using blood cardioplegia Key Words : Del Nido, cardioplegia, coronary bypass,