Uzaktan eğitim forum sistemlerinde bir metin madenciliği uygulaması
A text mining application in distance education systems
- Tez No: 626365
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın genel amacı uzaktan eğitim yazılımlarının forum sistemlerinden alınan verilerle metin madenciliği uygulaması oluşturmaktır. Eğitim sistemi olarak MOODLE uzaktan eğitim sistemi kullanılmış ve“www.enerjikaynaklari.info”web adresi üzerine kurulum yapılarak anlatılmıştır. İnsanlar hayatta kalabilmek ve fikirlerini geliştirebilmek için paylaşma ve yardımlaşma ihtiyacı duyar. Bu kişilere bilgi ve fikirlerini paylaşmak için örgün eğitim vermek zaman kaybına yol açacaktır ve maliyetli olacaktır. MOODLE uzaktan eğitim sistemi ile fikirlerin ve çalışmaların paylaşılabildiği oldukça faydalı eğitim alanları yaratılabilecektir. Böylece Dünya'nın her yerinden insanlar kolayca bir araya gelerek düşük maliyetle eğitim ortamına sahip olmuş olacaktır. MOODLE uzaktan eğitim sistemi Dünya genelinde üniversitelerde, eğitim kurumlarında, şirket içi eğitimlerde ve kişisel projelerde aktif olarak kullanılmaktadır. Çoğu üniversite ders müfredatında uzaktan eğitim dersini bulundurmaktadır. MOODLE'ın kurulumundan, internet ortamında yayınlanması, tema kurulumu, kurs oluşturma, ders içerikleri ekleme, etkinlikler oluşturma ve güvenlik ayarlarına kadar birçok bilgiye bu çalışmada erişilebilmektedir. MOODLE'ın bu kadar popüler olmasıyla beraber güncel Türkçe kaynağının oldukça az olması bu çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. MOODLE sistemi içerisinde yer alan forum etkinliğinden elde edilen veriler ile metin madenciliği uygulaması geliştirilecektir. Veri işleme günümüzün en popüler alanlarından biridir. Metin madenciliği, veri kaynağı olarak metni kabul eden veri madenciliği alanıdır. Verileri işleyerek karar mekanizmaları üreten sistemlere olan ihtiyacın oldukça arttığını görmekteyiz. Özellikle eğitim gibi bir alanda, gelişimimizi sağlamak için kesinlikle kullanılması gereklidir. Çalışmayla beraber bireyler kendi uzaktan eğitim sistemlerini nasıl geliştireceklerini öğrenecektir. MOODLE sistemi ve farklı uzaktan eğitim sistemleri forum sistemleri ile metin madenciliği yapacak, yani Veri işleme isteyecek bireyler için yol gösterici olacaktır. Metin madenciliği alanının duygu analizi modeli örnek uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the study is to create a text mining application with the data obtained from the forum systems of distance education software. MOODLE distance education system was used as the training system and It was explained by installing on the web address“www.enerjikaynaklari.info”. People need sharing and helping each other to survive and develop their ideas. Providing formal education to these people to share their knowledge and ideas will be time consuming and costly. With MOODLE distance education system, it will be possible to create very useful training areas where ideas and studies can be shared. In this way, people from all over the world can easily get together and have a low cost education environment. MOODLE distance education system is actively used in universities, educational institutions, in-house trainings and personal projects worldwide. Most universities have“Distance Education”lesson in their curriculum. A wide range of information can be found in this study, from the installation of MOODLE to its publication on the Internet, theme installation, course creation, adding course content, creating activities and security settings. The fact that MOODLE is so popular and the current Turkish source is quite low reveals the importance of this study. Text mining application will be developed with the data obtained from the forum activity in MOODLE system. Data processing is one of the most popular fields today. Text mining is a field of data mining that accepts text as a data source. We see that the need for systems that produce decision mechanisms by processing data is increasing. Especially in an area such as education, it must be used to ensure our development. Through the study, individuals will learn how to develop their own distance education systems. The MOODLE system and the different distance education systems will provide text mining with forum systems, which will guide the individuals who want to process data. A sample application was developed with the sentiment analysis model of the text mining field.