Dördüncü sanayi devrimi (Sanayi 4.0) sürecinde geliştirilmekte olan özgün bir gazete tasarım programı: TK 4.0
A special newspaper design program developed in the fourth industrial revolution (İndustry 4.0): TK 4.0
  1. Tez No: 626396
  2. Yazar: TUĞBA KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sanayi 4.0 sürecinde, geliştirilmiş bilgi ve iletişim teknolojilerinin, insanın fiziksel iş yükünü en aza indireceği öngörülmektedir. Sanayi 4.0 sürecinde yaşanacak gelişmeler arasında yapay zekâ başta olmak üzere yeni teknoloji ve sistemlerin ülke ve işletmelerin üretim yapısına hızla entegre edilmesi gerekmektedir. Eski üretim sisteminin yeni sisteme uyumlu hale getirilmesi için hızlı ve geniş kapsamlı değişim ve dönüşüm çalışmaların yapılması ve adaptasyon yöntemleri geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Sanayi 4.0 sürecinde gazetecilik sektöründe kullanılabilecek tasarım programlarının geliştirilmesi ile geliştirilecek tasarım programlarının içerik ve niteliklerinin incelenmesi konu olarak seçilmiştir. Günümüzde gazetecilik sektöründe kullanılan birçok tasarım programı işlevlerinin tek bir programda toplanması gerektiği öngörülmektedir. Çalışmanın birinci kısmında; günümüzdeki tasarım programlarının içerik incelenmesi ve değerlendirmesi yapılmış, gazete tasarımcılarının yaşadığı sıkıntılar belirlenmiş, mevcut tasarım programlarının etkinliği incelenmiştir. İkinci kısımda; Mevcut programlardaki sıkıntıların en aza indirilmesi ve Sanayi 4.0 sürecine en uygun şekilde yeni tasarım programları geliştirilmesinin gerekliliği irdelenmiştir. Ayrıca Sanayi 4.0 sürecinde kullanılması/geliştirilmesi gereken yeni entegre tasarım programları değerlendirilmiş; insan gücünün en aza indirilerek zaman yönetiminin doğru kullanılması konusunda geliştirilmesi gereken yeni yöntemler üzerinde durulmuştur. Son kısımda ise; geliştirilen yeni tasarım programlarının sektöre getireceği faydalar incelenmiştir. Sanayi 4.0 sürecindeki gazete tasarım programlarının aktif olarak kullanılabilmesi durumunda, yeni ve farklı ürünlerin okuyucu kitlesine en kısa sürede ulaştırılabilmesine imkân sağlayacağı için yeni tasarım programlarının en önemli özelliğinin/yeniliğinin“yüksek hızla veri aktarabilmesi”olacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada metodoloji olarak; literatür taraması, sektörel alanda nitel ve nicel veri incelemesi ile kurgulama yöntemleri birlikte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Industry 4.0 process, it is predicted that improved information and communication technologies will minimize the physical workload of human beings. Among the developments to be experienced in the Industry 4.0 process, new technologies and systems, especially artificial intelligence, should be integrated rapidly to the production structure of the countries and enterprises. In order to adapt the old production system to the new system, rapid and comprehensive change and transformation studies should be performed and adaptation methods should be developed. In this study, the development of design programs that can be used in the journalism sector in the Industry 4.0 process and the examination of the content and characteristics of the design programs to be developed are chosen as subject. It is foreseen that many design program functions used in the journalism sector should be integrated into a single program. In the first part of the study; The content of today 's design programs were analyzed and evaluated, the problems experienced by newspaper designers were determined and the effectiveness of the existing design programs were examined. In the second part; The necessity of minimizing the problems in the existing programs and developing new design programs in the most appropriate way to the Industry 4.0 process were examined. In addition, new integrated design programs that should be used / developed in Industry 4.0 process were evaluated; new methods that need to be developed in order to use time management by minimizing manpower. In the last part; The benefits of new design programs developed for the sector were examined. If the newspaper design programs in the Industry 4.0 process can be used actively, it is predicted that the most important feature / innovation of the new design programs will be "high speed data transfer için as it will enable the delivery of new and different products to the readers as soon as possible. In this study; literature review, qualitative and quantitative data analysis and editing methods were used together.