Laparoskopik sleeve gastrektomide omentopeksi yapılması veya yapılmamasının anatomik değişiklikler ve incisura angularis açısına olan etkisi ile beraber gastrik motilite hızı ve dispeptik yakınmalara olan etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of performing or not performing omentopexy in laparoscopic sleeve gastrectomy on anatomical changes, incisura angularis angle, gastric motility rate, and dyspeptic symptom
  1. Tez No: 936681
  2. Yazar: KIVANÇ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Obezite dünya çapında yaygın ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık haline gelmiştir. Obezite için günümüzde açık ya da laparoskopik cerrahi ile endoskopik ve medikal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Teknik olarak öğrenme ve uygulama kolaylığı ile postoperatif komplikasyon insidansının diğer bariatrik cerrahi prosedürlere göre düşük olması günümüzde laparoskopik sleeve gastrektomiyi (LSG) ön plana çıkarmaktadır. LSG, üst gastrointestinal sistemde anatomik değişikliklere neden olan restriktif bir bariatrik cerrahidir. Ek olarak, nörohormonal değişiklikler nedeniyle LSG açlık hissi üzerinde de olumlu değişikliklere neden olmaktadır. LSG' de omentopeksi yapılmasının gastrointestinal motiliteyi etkilediğine dair az sayıda çalışma bulunmakla birlikte omentopeksinin dispeptik yakınmalar üzerine olan etkisi literatürde netlik kazanmamıştır. Çalışmamızın amacı LSG yapılan hastalarda omentopeksinin, incisura angularis açısına, mide motilite hızına ve dispeptik yakınmalara olan etkilerini belirlemektir. Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda, Haziran 2023-Eylül 2024 zaman aralığında randomize olarak belirlenmiş 36 hasta, LSG' de omentopeksi uygulanan ve uygulanmayan gruplara ayrılarak verileri prospektif olarak analiz edilmiştir. Dispepsi yakınmaları ameliyat sonrası 3. ay Leeds Anketi kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların demografik verilerine ek olarak operasyon süresi ve tekniği, pre ve postoperatif 3. ayda bakılan biyokimya ve hemogram parametreleri ile mide motilite hızları (sintigrafik ölçüm), kilo kaybı oranları ve postoperatif komplikasyon karşılaştırılmıştır. Bulgular: Laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan 36 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup, omentopeksi yapılmayan gurupta 5 hasta (3 hastada takip uyumsuzluğu, 2 hastada ameliyat sonrası 3. ay sintigrafi çekimi esnasında kusma) çalışma dışı kalmıştır (Omentopeksi gurubu n=18, omentopeksi yapılmayan gurup n=13). Çalışmayı tamamlayan hastaların 22 (%71)'si kadın, 9 (%29)'u erkek olup ortalama yaş 35,94 ± 12,77, ortalama kilo 120,21 ± 24,80 kg, ortalama VKİ 41,91 ± 4,02 kg/m2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity has become a widespread disease worldwide and needs to be treated. Currently, open surgery, laparoscopic surgery, endoscopic and medical treatment methods are applied for obesity treatment. The increasing global prevalence of obesity and the lower incidence of postoperative complications compared to other bariatric surgery procedures in addition to the technical easiness of learning and application have made laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) a prominent choice. LSG is a restrictive bariatric surgery that induces anatomical changes in the upper gastrointestinal system. Additionally, due to neurohormonal changes, LSG alters gastrointestinal motility by controlling hunger and satiety sensations. Although limited studies have investigated the effect of omentopexy on gastrointestinal motility in LSG, its impact on dyspeptic complaints remains unclear in the literature. This study aims to evaluate the effects of omentopexy on the incisura angularis angle, gastric emptying, and dyspeptic symptoms in patients undergoing LSG. Methods: Data from 36 randomized patients who underwent LSG Between June 2023 and September 2024, with or without omentopexy at Ankara University Faculty of Medicine, Department of General Surgery, were prospectively analyzed. Patients were also surveyed with Leeds method 3 months after the surgery for dyspeptic complaints. Data collection included patient identity, protocol, demographics, body weight, height, comorbidities, surgery date, operative duration and technique, preoperative biochemical and hemogram parameters, preoperative gastric motility scintigraphy, preoperative surgery history, postoperative hospital stay duration, postoperative 3-month gastric motility scintigraphy, postoperative complications, postoperative 3-month biochemical and hemogram parameters, postoperative weight loss, and final follow-up date. Results: A total of 36 patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy were included in the study, and 5 patients in the group without omentopexy were excluded (3 patients due to non-compliance with follow-up, 2 patients due to vomiting during the third-month scintigraphy post-surgery. The omentopexy group consisted of 18 patients, while the group without omentopexy included 13 patients.). Of the patients, 22 (71%) were female and 9 (29%) were male, with a mean age of 35,94 ± 12,77 years and mean weight of 120,21 ± 24,80 kg, and the mean BMI was 41,91 ± 4,02 kg/m².