Postoperatif bariatrik cerrahi sonrası uygulanan 12 haftalık aerobik ve aerobik-direnç antrenmanların vücut kompozisyonuna ve fiziksel-fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of 12-week aerobic and aerobic-resistance training on body composition and physical-physiological parameters after postoperative bariatric surgery
  1. Tez No: 964107
  2. Yazar: FATİH SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY, PROF. DR. MEHMET AKİF TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, 18-53 yaş aralığında, en az 3 ay önce bariatrik cerrahi operasyonu geçirmiş 20 hastaya, 12 hafta boyunca uygulanan aerobik egzersiz (AE, n=10) ve aerobik egzersize ek olarak direnç antrenmanı (AE-D, n=10) programlarının vücut kompozisyonu ile fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Her iki gruptan toplam 18 katılımcı planlanan antrenman periyodunu başarıyla tamamlamış ve elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak nonparametrik modelde grup içi değişimler için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, gruplar arası farklar için ise Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Bariatrik cerrahi sonrası 12 haftalık egzersiz müdahaleleri sonucunda, AE-D grubu (aerobik + direnç egzersizi) vücut ağırlığı, BKİ, bel-kalça oranı, vücut yağı, vücut yağ kütlesi, bazal metabolizma hızı, vücut suyu, empedans (üst ve alt ekstremite), metabolik yaş, HbA1c, C-Peptit, ürik asit ve kan üre parametrelerinde daha dengeli iyileşmeler sağlayarak yağ kütlesi azalması, kas kütlesi koruma ve metabolik sağlık açısından AE grubuna (yalnızca aerobik egzersiz) göre üstünlük göstermiştir. AE grubu ise özellikle alt ekstremite yağsız kütlesinde anlamlı kayıplar ve ürik asit düzeylerinde artışla kas kütlesini koruma ve metabolik parametrelerde daha sınırlı bir etki ortaya koymuştur. Sonuç olarak, 12 haftalık aerobik ve aerobik-direnç egzersiz müdahalelerinin, yağ oranında anlamlı bir azalma ve kas oranında relatif bir artış sağladığı, ayrıca biyokimyasal parametrelerde (HbA1c, C-Peptit, ürik asit ve kan üre) olumlu yönde değişiklikler meydana getirdiği gözlemlenmiş; bu bulgular, bariatrik cerrahi sonrası düzenli bir egzersiz programının uygulanmasının, cerrahi başarının artırılmasında ve metabolik sağlığın iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of aerobic exercise (AE, n=10) and aerobic exercise plus resistance training (AE-D, n=10) programs applied for 12 weeks on body composition and physical and physiological parameters were investigated in 20 patients aged 18-53 years who had undergone bariatric surgery at least 3 months before. A total of 18 participants from both groups successfully completed the planned training period and the data obtained were analyzed by Wilcoxon Signed Ranks test for within-group changes and Mann-Whitney U test for between-group differences in the nonparametric model using SPSS 25.0 package program. As a result of 12-week exercise interventions after bariatric surgery, the AE-D group (aerobic + resistance exercise) improved body weight, BMI, waist-to-hip ratio, body fat, body fat mass, basal metabolic rate, body water, impedance (upper and lower extremities), showed superiority over the AE group (aerobic exercise only) in terms of fat mass reduction, muscle mass preservation and metabolic health, with more balanced improvements in metabolic age, HbA1c, C-Peptide, uric acid and blood urea parameters. The AE group, on the other hand, showed a more limited effect on muscle mass preservation and metabolic parameters, especially with significant losses in lower extremity lean mass and an increase in uric acid levels. In conclusion, 12-week aerobic and aerobic-resistance exercise interventions resulted in a significant decrease in fat percentage and a relative increase in muscle percentage, as well as positive changes in biochemical parameters (HbA1c, C-Peptide, uric acid and blood urea); these findings suggest that the implementation of a regular exercise program after bariatric surgery may play an important role in increasing surgical success and improving metabolic health.