Tonsillektomi öyküsünün meme kanserli hastaların patolojik ve klinik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of the history of tonsillectomy on the pathological and clinical features of breast cancer patients
  1. Tez No: 626413
  2. Yazar: FATMA İŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tonsillektomi öyküsünün meme kanseri için risk faktörü olabileceğinde dair kanıtlar gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada tonsillektomi öyküsünün meme kanserli hastaların patolojik ve klinik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde 2005-2020 yılları arasında meme kanseri nedeniyle takip edilen, tonsillektomi öyküsü olan 200, olmayan 400 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinikopatolojik özelllikleri kaydedildi. Ayrıca 34 kişilik (tonsillektomi öyküsü olan 19, olmayan 15) bir hasta grubunun tümör dokuları, meme kanserinde prediktif ve prognostik öneme sahip olduğu bilinen tümör infiltre edici lensosit (TIL) varlığı açısından incelendi. Bu amaçla immünohistokimyasal olarak CD4 ve CD8 ekspresyonu değerlendirildi. Büyük örneklem grubunda kontrol ve tonsillektomi grubundaki hastalar yaşları ve moleküler alt tiplerine göre eşit seçildi.
Özet (Çeviri)
Evidence is growing that the history of tonsillectomy may be a risk factor for breast cancer. The aim of this study was to investigate the effect of tonsillectomy history on the pathological and clinical features of breast cancer patients. The study included 200 patients who had a history of tonsillectomy and 400 patients who had not a history of tonsillectomy who were followed up in Hacettepe University Oncology Hospital between 2005 and 2020 due to breast cancer. Demographic and clinicopathological features of the patients were recorded. In addition, tumor tissues of a group of 34 patients (19 with and without tonsillectomy history) were assessed for presence of tumor infiltrating lymphocyte (TIL), which is known to be predictive and prognostic in breast cancer. For this purpose, CD4 and CD8 expression were evaluated immunohistochemically. Patients in the control and tonsillectomy group were selected equally according to their age and molecular subtypes in the large sample group.