Sabit ortodontik tedavide kullanılan farklı adeziv materyallerinin minenin renk değişimine etkisi
The effect of different adhesive materials on enamel colour changes used in fixed orthodontic treatment
  1. Tez No: 626414
  2. Yazar: MURAT TUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada sabit ortodontik ataşmanların yapıştırılmasında kullanılan dört farklı adevize bağlı mine yüzeyinde gözlenen renk değişimlerinin tedavi öncesi ve sonrası spektrofotometre ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Van Yüzüncü Yıl Ünivesitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı'na çekimsiz sabit ortodontik tedavi amacıyla başvurmuş 25 birey dahil edilmiştir. Sabit ortodontik ataşmanların yapıştırılmasında rastgeleleştirme yöntemiyle her bireyin bir yarım çenesinde farklı bir adeziv olacak şekilde Transbond XT (3M Unitek, Monrovia, CA, ABD), Kurasper F (Kuraray Europe GmbH, Frankfurt, Almanya), Grengloo (Ormco Corporation, Glendora, CA, ABD) ve Light Bond (Relience Orthodontic Products, Itasca, IL, ABD) kullanılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası renk ölçümleri maksiller ve mandibular santral, lateral ve kanin dişlerin bukkal yüzlerinin orta üçlüsünden Spectro Shade Micro (MHT, İnternational, Verona, Italy) kullanılarak yapılmıştır. Diş renginin belirlenmesinde rengin koordinatlarını L*, a* ve b* sembolleriyle ifade eden CIE L*a*b* sistemi temel alınmış ve renk değişimleri (∆E) hesaplanmıştır. Farklı gruplar için renk değişimlerinin karşılaştırılmasında iki faktörlü tekrarlanan ölçümlü varyans analizini takiben Tukey post-hoc testi kullanılmıştır. Ortalama tedavi süresinin 1,45 yıl olduğu araştırmamızda grup içlerinde L* ve b* değerlerinde tedavi sonrasında tedavi öncesine oranla anlamlı azalma meydana geldiği, a* değerlerindeki değişimin ise anlamlı olmadığı belirlenmiştir. ∆L, ∆a ve ∆b değerleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadığı gözlenmiştir. ∆E değerleri bakımından Kurasper F grubunda Grengloo ve Light Bond gruplarından daha az değişim meydana geldiği saptanmıştır. Kurasper F ve Transbond XT grupları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Ancak sadece Kurasper F grubu ile Grengloo ve Light bond grupları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Klinik olarak değerlendirildiğinde, ∆E değerlerinin 1,69 ile 2,10 arasında değiştiği ve kabul edilebilir bir renk değişiminin meydana geldiği görülmüştür. Araştırmamızın sonuçlarına göre azdan çoğa doğru renk değişiminin sırasıyla Kurasper F, Transbond XT, Grengloo ve Light Bond gruplarında gözlendiği belirlenmiştir. Ancak, sadece Kurasper F grubu ile Grengloo ve Light bond grupları arasındaki fark istatistik olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the color changes on the surface of the enamel due to application of four different adhesives used for bonding fixed orthodontic attachments, based on pre and post-treatment spectrophotometry. Twenty-five individuals who applied to Van Yuzuncu Yıl University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics for non-extraction fixed orthodontic treatment participated in this study. Transbond XT (3M Unitek, Monrovia, CA, USA), Kurasper F (Kuraray Europe GmbH, Frankfurt, Germany), Grengloo (Ormco Corporation, Glendora, CA, USA) and Light Bond (Relience Orthodontic Products, Itasca, IL, USA) were used for bonding fixed orthodontic attachments through randomization method so that each individual had a different adhesive in the half jaw. Pre and post-treatment color measurements were performed by using Spectro Shade Micro (MHT, International, Verona, Italy) from the middle part of the buccal surfaces of the maxillary and mandibular central, lateral and canine teeth. Color of the tooth was identified based on the CIE L* a* b* system, which indicated the coordinates of the color with the L*, a* and b* symbols; and the color changes (∆E) were calculated. Color changes for different groups were compared by using two-factor repeated measures analysis of variance, which was followed by the Tukey post-hoc test. In our study, the mean duration of treatment was 1,45 years, it was determined that there was a significant decrease in L* and b* values in the groups after the treatment when compared to pretreatment values; and, the change in a* value was not significant. It was observed that there were no significant differences between the groups in terms of ∆L, ∆a and ∆b values. The difference between Kurasper F and Transbond XT groups was not significant. However, only significant difference was found that the changes in the ∆E values of the Kurasper F group were less than the changes in Grengloo and Light Bond groups. From the clinical perspective, it was observed that ∆E values varied between 1.69 and 2.10 and an acceptable color change occurred. According to the results of our study, color changes occurred in Kurasper F, Transbond XT, Grengloo and Light Bond groups from less to more, respectively. However, only the difference between Kurasper F group and, Grengloo and Light bond groups was found to be statistically significant.