Torakal bölgeye uygulanan kayropraktik ve sham manipülasyonları ile kas enerji tekniğinin servikal bölge eklem hareket açısı ve ağrı eşiğine anlık etkisi
The immediate effect of chiropractic and sham manipulations applied to the thoracic region and muscle energy technique on the range of motion and pain pressure threshold of cervical region
  1. Tez No: 626434
  2. Yazar: GÜLÇİN SELEN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada torakal bölgeye uygulanan kayropraktik ve sham manipülasyonları ile kas enerji tekniğinin servikal bölge eklem hareket açısı, postür ve ağrı eşiğine anlık etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 45 sağlıklı birey dahil edilmiş olup randomize şekilde sham manipülasyonu grubu, kayropraktik manipülasyon grubu ve kas enerji tekniği grubu olarak üçe ayrılmıştır. Uygulamalar yapılmadan önce servikal bölge eklem hareket açıklığı, ağrı eşiği ve postür değerlendirilmesi yapılmıştır. Her üç grup aynı parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Uygulamalar yapıldıktan sonra gruplar yeniden değerlendirilip istatistiksel analizler yapılmıştır. Yaptığımız ölçümler ve analizler neticesinde bütün uygulamalar postür ve ağrı eşiğinde anlamlı artışlar sağlamıştır. Uygulamalar içinde kayropraktik manipülasyon grubunda, altı yönde incelenen servikal bölge eklem hareket açıklığının dört yönde arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of muscle energy technique on the cervical region joint range of motion, posture and pain threshold with the chiropractic and sham manipulations applied to the thoracic region. 45 healthy individuals were included in the study and randomly divided into three groups as sham manipulation group, chiropractic manipulation group and muscle energy technique group. The range of motion of the cervical region, pain threshold and posture were evaluated before the application. All three groups were evaluated on the same parameters. After the applications, groups were re-evaluated and statistical analyzes were performed. As a result of our measurements and analyzes, all applications provided significant increases in posture and pain threshold. In the chiropractic manipulation group, it was observed that the range of motion of the cervical region in six directions increased in four directions.