A meta analysis of the effectiveness of the meta cognitive reading strategies of the efl/esl learners
Yabancı/ikinci dil olarak İngilizce öğrenenlerin üstbiliş okuma stratejilerinin etkinliği üzerine bir meta-analiz
- Tez No: 626440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Stratejiler, herhangi bir işin başarıyla tamamlanmasına yardımcı olan yararlı eylemlerdir. Dil öğreniminde de öğrencilere aktif ve öz yönetimli öğrenme araçları sunarak daha iyi öğrenmelerine ve yetkinliklerini arttırmalarına yardımcı olan çeşitli öğrenme stratejileri vardır. İngilizcenin yabancı ya da ikinci dil olarak öğrenildiği bağlamlardaki eğitsel uygulamalarda strateji kullanımı, verilen görevin özelliklerine, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve farklı yetenek, beceri ve öğrenme stillerine yönelik stratejilerin bilinmelerine bağlıdır. İngilizce öğrenimi alanında yapılan çalışmalar arasında okuma becerilerinin geliştirilmesi sürecinde strateji kullanımına odaklanan önemli sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu meta-analizin temel amacı, ikinci ya da yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin biliş-üstü okuma stratejilerinin ne kadar etkili olduğunu araştırmaktır. Bu çalışma şu soruları cevaplamayı amaçlamaktadır: (1) Hangi biliş-üstü stratejiler İngilizceyi ikinci ya da yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır? (2) Biliş-üstü okuma stratejilerinin genel olarak etkisi nedir? (3) Biliş-üstü okuma stratejilerinin kullanımında okuyucunun cinsiyetinin bir etkisi var mıdır? Bu analizde taranan literatür, 1985 yılı ve yakın zaman aralığında yayınlanmış çalışmaları içerir. Hedef grup, ilk, orta ve lise ortamlarındaki öğrencilerdir. Bu meta-analizin sonuçları, İngilizceyi ikinci ya da yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin, anlam için okuma, gözlemleme ya da hiçbir üstbiliş okuma stratejisi kullanmama ihtimallerinin hepsinin eşit olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, biliş-üstü okuma stratejilerinin sıklık dağılımının incelenmesi, İngilizceyi ikinci ya da yabancı dil olarak öğrenen kız öğrencilerin çıkarım yapma ve tahmin etme, durup düşünme ve geriye ya da ileriye bakma stratejileri kullanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu, diğer taraftan İngilizceyi ikinci ya da yabancı dil olarak öğrenen erkek öğrencilerin anlamı kontrol etme stratejisini kullanmaya daha yatkın olduklarını göstermiştir. Biliş-üstü okuma stratejileri, Anlam için okuma, gözlemleme, planlama
Özet (Çeviri)
Strategies are useful actions that lead towards successful completion of any given task. There are various learning strategies that help language learners enhance their learning and improve proficiency by allowing them tools for active and self-directed involvement in the process. The implementation of different learning strategies into pedagogical practices in EFL and ESL contexts depend on the specifics of the tasks, learners' needs and the knowledge of these available tools that would accommodate a range of abilities, skills and learning styles. Among studies in English language learning there is a significant body of research focusing on strategies employed for reading. The primary objective of this meta-analysis is to determine the effectiveness of metacognitive reading strategies of EFL and ESL learners. To that end, it aims to answer the following questions: (1) Which metacognitive strategies are most frequently employed by EFL/ESL learners? (2) What is the overall effectiveness of metacognitive reading strategies? (3) Is there an effect of the gender of the reader on the utilization of metacognitive reading strategies? The literature identified for the present analysis ranged between the year 1985 to most recently published literature. The target group was students from primary, secondary and post-secondary settings. Results of the meta-analysis indicated that ESL/EFL students were equally likely to use ETR/reading for meaning, monitoring, or no metacognitive reading strategies. In addition, an examination of the frequency distribution for metacognitive reading strategies suggests that female ESL/EFL were more likely to make inferences and predictions, stop and reflect, and look backwards and forwards; on the other hand, male ESL/EFL students were more likely to check understanding.