Konik ışınlı bilgisayarlı tomografide nazopalatin kanalın varyasyonları ve morfometrik açıdan farklılıklarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of morphometric differences and variations of nasopalatine canal with cone-beam computed tomography
- Tez No: 626448
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖZTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Nazopalatin kanalın (NPK) özelliklerini iyi bilmek, bu bölgede meydana gelen lezyonların morfolojisi ve patogenezini anlamak için gereklidir. Bu çalışmanın amacı, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanarak NPK'nin boyutlarını ve anatomik özelliklerini analiz etmektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 320 KIBT görüntüsü dahil edildi. NPK'nin boyutları ve anatomik özellikleri reformat sagital ve koronal kesitlerde analiz edildi. NPK ölçümleri ile NPK'nin şeklini ve yönünü değerlendirmek için sagittal kesitler, NPK divizyon seviyelerini değerlendirmek için koronal kesitler, şekilleri sınıflandırmak, Stenson forameni ve insiziv foramen sayılarını değerlendirmek için ise aksiyel kesitler kullanıldı. Yaş, cinsiyet ve maksilladaki dişsizlik durumunun tüm değişkenler ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Ortalama NPK uzunluğu 11,45 ± 2,50 mm olup cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p < 0,05). Ortalama nazopalatin kanal açısı 76.26 ° ± 8.12 ° idi. Ayrıca sagital ve koronal sınıflamalarda anlamlı farklılıklar bulundu. En yaygın kanal şekli: huni şekli (% 29); en fazla: eğimli-eğri kanal yön ve seyri (% 53,1); orta üçlü seviyesinde divizyon (% 43,1); ve bir insiziv foramen ile birlikte iki Stenson forameni grubu (1-2) (% 77,2) tespit edildi. Sonuç: NPK, hem morfoloji hem de boyutları açısından önemli anatomik farklılıklar gösterebilir. Dentoalveolar cerrahi sırasında olası komplikasyonları önlemek için dikkatli bir preoperatif değerlendirme gereklidir. Kanal topografisi ve boyutlarını belirlemek, dental implant uygulamaları veya kemik augmentasyonu gibi cerrahi prosedürlerden önce anterior maksillayı değerlendirmek için 3 boyutlu görüntüleme önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Knowledge of the nasopalatine canal (NPC) is necessary for understanding the morphology and pathogenesis of lesions that occur in this region. The aim of the present study was to analyze the dimensions and anatomic characteristics of the NPC using cone-beam computed tomography (CBCT). Methods: The study included 320 CBCTs. Reformatted sagittal and coronal slices were analyzed with regard to dimensions and anatomic characteristics of the NPC. Sagittal slices were used for measurements of the NPC and to evaluate shape and direction-course of the NPC. Coronal slices were used to assess NPC division levels and axial slices were used to classified shapes and to assess the number of incisive foramina and foramina of Stenson. The correlation of age, gender, and status of edentulism of the maxilla with all the variables were evaluated. Results: Mean NPC length was 11,45 ± 2.50 mm, statistically significant differences were detected between genders (p < 0,05). Mean nasopalatine angle was 76.26° ± 8.12°, significant differences were found in sagittal and coronal classifications. The most prevalent canal shape was: funnel sagittal shape (29 %); slanted-curved direction-course (53,1 %); middle third division level (43,1 %); and one foramen incisive with two Stenson's foramina (1–2) (77,2 %). Conclusion: The NPC may exhibit important anatomical variations, both with regard to morphology and its dimensions. To avoid any potential complications during dentoalveolar surgery, careful preoperative evaluation is required. 3D imaging is recommended to determine canal topography and dimensions, and to assess the individual anterior maxilla's dimensions prior to surgical procedures, such as dental implant insertion or bone augmentation.