İmplant tedavisi öncesinde nazopalatin kanalın konumunun, morfolojisinin ve boyutunun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the location, morphology, and dimensions of the nasopalatine canal using cone beam computed tomography prior to implant treatment
- Tez No: 1003708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ŞENEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi (ankara)
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Diş kayıpları ile beraber hastalarda fonksiyon kaybı, estetik problemler, konuşma bozuklukları ve psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Maksillanın ön bölgesinin hem travmaya hem de diş kaybına daha yatkın olması, bu bölgenin implant tedavisi açısından önemini ortaya koyar. Nazopalatin kanal (NPK), anterior maksilladaki en belirgin anatomik yapıdır. Bu nedenle, maksilla üzerinde yapılacak cerrahi tedavilerin planlanması ve olası komplikasyonların önlenmesi açısından NPK'nın morfolojisi, boyutları ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu çalışmanın amacı, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak aksiyel ve sagittal kesitlerde NPK'nın morfolojisini, ve yapısal varyasyonlarını implant cerrahisi açısından incelemek, bunların yaş ve cinsiyet ile ilişkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi'ne Ocak 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında rutin dental şikayetleri için başvurmuş, maksiller santral kesici diş eksikliği olan 83 hastaya ait çeşitli dental sebeplerle alınmış KIBT görüntüleri incelenmiştir. Sagittal düzlemde NPK'nın şekilleri, aksiyel düzlemde insiziv foramenin (İF) şekilleri ve açılım sayıları sınıflandırılmış, sagittal düzlemde İF'in çap genişliği ölçülmüş, cross-sectional kesitlerde maksiller santral kesici diş eksikliği olan bölgelere implant yerleştirilip yerleştirilemeyeceği ve yerleştirilebilecek implantın orta noktasının İF'in ortasından geçen kesite olan uzaklığı tespit edilmiştir. Bu değişkenlerin hem birbiri ile hem de yaş ve cinsiyet ile olan ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. BULGULAR: Sagittal düzlemde en sık görülen NPK şeklinin silindir (%27,71), aksiyel düzlemde en sık görülen İF şeklinin kalp (%30,12) olduğu, aksiyel düzelemde 1 açılıma sahip İF'in oldukça yüksek oranda (%89,16) görüldüğü, sagittal düzlemde ölçülen İF çap genişliklerinin ortalamasının 3,65 mm olduğu, sağ maksiller santral kesici diş eksikliği olan hastaların %38'inde yerleştirilebilecek implantın orta noktasının İF'in ortasından geçen kesite olan uzaklığının 3,5 mm, %6'sında 4 mm, %4'ünde 4,5 mm olabileceği, %52'sinde bu bölgeye implant yerleştirilemeyeceği, sol maksiller santral kesici diş eksikliği olan hastaların %47,37'sinde yerleştirilebilecek implantın orta noktasının İF'in ortasından geçen kesite olan uzaklığının 3,5 mm, %5,26'sında 4 mm, %5,26'sında 4,5 mm olabileceği, %42.11'inde bu bölgeye implant yerleştirilemeyeceği tespit edilmiştir. SONUÇ: NPK'nın morfolojik şekillerinin yanı sıra boyutsal olarak da birçok varyasyonu bulunmaktadır. Bu nedenle ilgili bölgenin anatomik yapısının üç boyutlu görüntüleme teknikleriyle değerlendirilmesi, başta dental implant tedavisi olmak üzere cerrahi tedavilerin kolaylaştırılması ve olası komplikasyonların önlenmesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: Tooth loss is often accompanied by functional impairment, aesthetic concerns, speech disorders, and psychological issues. The anterior region of the maxilla is more susceptible to both trauma and tooth loss, highlighting the clinical importance of this area in implant treatment. The nasopalatine canal (NPC) is the most prominent anatomical structure in the anterior maxilla. Therefore, understanding the morphology, dimensions, and developmental characteristics of the NPC is essential for the planning of surgical procedures in the maxilla and the prevention of potential complications. The aim of this study is to evaluate the morphology and structural variations of the NPC in axial and sagittal sections using cone-beam computed tomography (CBCT), and to investigate their relationship with age and gender in the context of implant surgery. MATERIALS and METHODS: In this study, cone-beam computed tomography (CBCT) images of 83 patients with missing maxillary central incisors, who presented to the University of Health Sciences Gülhane Faculty of Dentistry with routine dental complaints between January 2023 and September 2024, were retrospectively evaluated. The shapes of the NPC were classified in the sagittal plane, while the shapes and number of openings of the incisive foramen (IF) were assessed in the axial plane. The diameter of the IF was measured in the sagittal plane. Additionally, cross-sectional views were analyzed to determine whether implant placement was feasible in the edentulous central incisor regions and to measure the distance between the midpoint of the potential implant and the section passing through the center of the IF. The relationships between these variables, as well as their associations with age and gender, were statistically analyzed. RESULTS: It was determined that the most common NPC shape in the sagittal plane was cylindrical (27.71%), while the most common IF shape in the axial plane was heart-shaped (30.12%). In the axial plane, IF with a single opening was observed at a remarkably high rate (89.16%). The mean diameter of the IF measured in the sagittal plane was 3.65 mm. Among patients with missing right maxillary central incisors, in 38% of the cases, the midpoint of a potentially placeable implant was located 3.5 mm from the section passing through the center of the IF; in 6% it was 4 mm, and in 4% it was 4.5 mm. In 52% of the cases, implant placement in this region was deemed not feasible. Among patients with missing left maxillary central incisors, the midpoint of a potentially placeable implant was found to be 3.5 mm from the section passing through the center of the IF in 47.37% of the cases, 4 mm in 5.26%, and 4.5 mm in 5.26%, while in 42.11% of the cases, implant placement in this region was not possible. CONCLUSION: In addition to its morphological shapes, the NPK also exhibits considerable dimensional variations. Therefore, evaluating the anatomical structure of this region using three-dimensional imaging techniques is crucial for facilitating surgical procedures, particularly dental implant therapy, and for preventing potential complications.