Analitik hiyerarşi süreci (AHS) yöntemi kullanılarak meydanların tercih edilme kriterleri üzerine bir çalışma; Konya kenti örneği
A study on the preference criteria of squares using the analytic hierarchy process (AHS) method; city of Konya
  1. Tez No: 626453
  2. Yazar: BÜŞRA ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllardaki hızlı nüfus artışı, gelişen sanayi ve teknoloji ile birlikte sosyal ve ekonomik koşullarda büyük değişimlerin olması; insanların sosyalleşme, toplanma, çeşitli rekreasyonel faaliyetlerle ve karşılıklı iletişimle stres atma gibi gereksinimlerin de artmasına neden olmuştur. Toplumsal yaşamın gelişmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması, kültürel, ticari ve siyasal amaçlarla kentlileri bir araya getiren, kente kimlik kazandıran ve kentsel yaşamın odak noktası olarak tanımlanan meydanların önemini arttırmıştır. Araştırmada; Konya kenti merkezinde bulunan tarihi geçmişe sahip Mevlana Meydanı, Hükümet Meydanı, Anıt Meydanı ve kullanım talebi yoğun olan Kılıçarslan Şehir Meydanı olmak üzere dört meydan üzerinde çalışılmıştır. Söz konusu meydanlar kalite kriterlerinin en önemli ve kapsamlı başlıkları olarak belirlenen; görsellik, işlevsellik ve ulaşılabilirlik parametreleri altında karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Kullanıcılara uygulanan anket çalışması analizi ve problemin çözümünde kriterlerin önem derecelerinin belirlenmesi söz konusu olduğu için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma ile başarılı ve tercih edilebilir bir meydanın özellikleri belirlenip, mevcut meydanların iyileştirilmesi ve bundan sonrakilerin de tasarım, planlama, sürdürülebilirlik, tercih edilebilirlik gibi her aşamasına kılavuz olması beklenen veriler oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in population in recent years, along with the developing industry and technology, has seen great changes in social and economic conditions. This change; it has increased the needs of people such as socializing, gathering, relieving stress through various recreational activities and mutual communication. The development of social life, ensuring sustainability, cultural, commercial and political purposes, bringing together the citizens, urban identity and the focus of urban life has increased the importance of the defined square. Study; It consists of four squares in the city center of Konya, which has a historical background 'Mevlana Square, Hükümet Square, Anıt Square' and 'Kılıçarslan City Square' which is in high demand. These squares are identified as the most important and comprehensive titles of quality criteria; visuality, functionality and accessibility parameters were evaluated comparatively. In survey analysis applied to users and problem solving; AHP method was used to for determine the importance levels of the criteria. In this study, the characteristics of a successful and preferable square were determined. The improvement of existing squares and creating data to guide every stage of the squares, such as design, planning, sustainability, preferability.