Medeni durumun hemşirelerin tükenmişlik düzeyine etkisi: Bir meta analiz çalışması
The effect of marital status on burnout levels of nurses: A meta-analysis study
  1. Tez No: 626508
  2. Yazar: SERKAN TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç:Tükenmişlik, doğrudan kişilerle etkileşime geçen meslek gruplarında çalışanların yaşadığı kronik stres ile ilgili duygusal ve psikolojik bir durumdur. Sağlık profesyonellerinin içerisinde hemşirelik mesleği de yoğun iş yükü, nöbet saatlerinin fazlalığı ve çeşitli stresör faktörler ile tükenmişliği yaşayan meslekler arasındadır.Bu çalışma hemşirelerin medeni durumlarının tükenmişlik düzeylerine etkisini belirlemek amacı ile meta analiz çalışması olarak planlandı ve yapıldı. Gereç ve Yöntem:Çalışma, niceliksel araştırma yöntemlerinden meta analiz yöntemi ile yapıldı.Literatür taraması iki yol ile gerçekleştirildi. İlk olarak, Türk Tıp Dizini, YÖK Tez merkezi, Pubmed, Google Scholar, EBSCO Host, Web of Science elektronik veri tabanlarından makale ve tezler tarandı, ikinci olarak, ulaşılan araştırmaların referans bölümünün araştırılması yapıldı. Taramada“”Hemşirelik“ ”Tükenmişlik sendromu“ ”Medeni durum“ (”Nursing“ and ”Burnoutsyndrome“ and ”maritastatus") anahtar sözcükleri Türkçe ve İngilizce olarak kullanıldı. Bulgular:14 Haziran 2019 tarihli yapılan son taramaya göre toplamda 3476 çalışma tespit edildi ve incelendi. Araştırma verileri; çalışmaya dahil edilme ölçütlerine uygun olan 5'i makale ve 3'ü yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 8 çalışma üzerinden elde edildi. Analize dahil edilen çalışmaların toplam örneklem sayısı 1176'dır. Etki büyüklüğünün hesaplamasında Hedges'd kullanıldı.Etki modelinin belirlenmesinde ise Q istatistiğinden faydalanıldı. Q istatistiğinin sonucuna göre verilerimiz homojen dağılım gösterdiği için sabit etki modeli seçildi. Yayın yanlılığını test etmek amacı ile Huni grafiği (FunnelPlot) incelemesi yapıldı. Classic Fail Safe N ve Tau katsayısı hesaplaması sonuçları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:Burnout is an emotional and psychologicalconditionrelatedtochronicstressexperiencedbyemployees in occupationalgroupsthatinteractdirectlywithindividuals. Amongthehealthprofessionals, thenursingprofession is amongtheprofessionsthathaveexperiencedburnoutduetointenseworkload, highseizurehours and variousstressorfactors. Thisstudywasplanned and conducted as a meta-analysisstudytodetermineburnoutlevels of maritalstatus of nurses. Materials and Methods: The researchwascarriedoutbymeans of meta-analysismethod, which is one of thequantitativeresearchmethods. Literaturescanningwascarriedout in twoways. Firstly, articles and thesesweresearchedfromTurkishMedical Directory, YÖK Thesiscenter, Pubmed, Google Scholar, EBSCO Host, Web of Scienceelectronicdatabases, secondly; thesearch of referencesection in thestudiesreachedwas done. Inscanning, The keywords“”Nursing“”Burnoutsyndrome“”Maritalstatus“(”Nursing“and”Burnoutsyndrome“and”maritastatus ") wasused in Turkish and English. Evidences:Accordingtothelatestsurveydated 14th June 2019, 3476 studieswereidentified and examined. The research data wereobtainedfrom 8 studiesincluding 5 articles and 3 masterthesis. The total number of samplesincluded in theanalysis is 1176. Hedges'gwasusedtocalculatetheeffect size. The Q statisticwasusedtodeterminetheimpact model. Since our data showhomogeneousdistributionaccordingtotheresults of Q statistic, fixedeffect model waschosen. Funnelgraph (FunnelPlot) analysiswasperformedto test publicationbias. Classic Fail Safe N and Taucoefficientcalculationresultswereused. Accordingtothecalculations, theoveralleffect size wasfoundto be 0.079 in favor of singlenurses.