Kesici rehberliği açısının çiğneme kasları üzerindeki etkisi
The effect of incisal guidance angle on chewing muscle activity
- Tez No: 626509
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CAVİDAN AKÖREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anterior rehberlik, alt anterior dişlerin, üst anterior dişlerle fonksiyon boyunca olan dinamik ilişkisidir. Posterior dişlerin, protrusiv ve lateral streslerden korunmasında çok önemli bir rol oynar. Uyumsuz bir anterior rehberlik, hassas periodontal dokular ve aşırı kuvvetler olduğunda anterior alveoler kemik kaybına ve diş hareketliliğine sebep olur. Bu çalışma 50 (25 erkek, 25 kadın) asemptomatik birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. CAD / CAM sistemi ile 25 kadın ve 25 erkek bireyin kesici rehberliği açısı ölçümleri yapılmıştır. Bu bireylerin anterior temporal kas ve masseter kaslarının kayıtları sakız çiğneme sırasında EMG (Biopak system BioResearch, Inc., Milwaukee, WI, ABD) cihazı ile yüzey elektrotları kullanılarak alınmıştır. Çalışma Ankara Üniversitesi Etik Kurulu tarafından onaylanmış ve her bireye bilgilendirilmiş onam formu imzalatılmıştır. Hem kadınlar hem de erkekler için kesici rehberliği açısı ile anterior temporal kas ve masseter kas aktiviteleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Erkeklerin masseter kas aktivitesinin kadınlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmanın sınırlılıkları doğrultusunda, kesici rehberliği açısı ile masseter ve anterior temporal kasların aktivitesi arasında bir korelasyon olmadığı gözlenmiştir. Buna karşın kesici rehberliği açısının, anterior rehberliğin bir bileşeni olduğu ve anterior dişlere yapılan restorasyonlarda mutlaka uyumlu ve fonksiyonel bir anterior rehberlik sağlanması gerekliliği üzerinde durulmuştur. Anahtar kelimeler : Kesici rehberliği açısı, elektromyografi, çiğneme kasları
Özet (Çeviri)
Anterior guidance is a dynamic relationship of the lower anterior teeth against the upper anterior teeth through all the ranges of function. It plays a very important role in protecting the posterior teeth from lateral stresses by discluding the posterior teeth during excursive movements. An unfavorable anterior guidance contributes to anterior alveolar bone loss and tooth mobility when there are susceptible periodontal tissues and excessive forces. This study was carried out on 50 (25 male, 25 female) asymptomatic individuals. Incisal guidance angle measurements of 25 female and 25 male individuals were calculated with CAD/CAM system. The anterior temporal muscle and the masseter muscle were selected as masticatory muscles to be recorded by electromyography. Recordings were taken during chewing gum with EMG (Biopak system BioResearch , Inc. , Milwaukee, WI, ABD) device by using surface electrodes. The study was approved by the ethical committee of Ankara University and each subject was given informed consent. No significant correlation was found between incisal guidance angle and anterior temporal muscle and masseter muscle activities for both females and males. Males showed higher masseter muscle activity than females during gum chewing. As a conclusion within the limitations of this study, no correlation was found between the angle of incisal guidance and the activity of the masseter and anterior temporal muscles. However incisal guidance angle is a component of anterior guidance and anterior guidance should be provided properly while restoring the anterior teeth during all excursive movements. Key Words : Incisal guidance angle, electromyography, masticatory muscles