A sociological perspective on 'New terrorism': The case of ISIS
Yeni terörizm üzerine sosyolojik bir bakış: IŞİD vakası
- Tez No: 626523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN CEMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Terörizm kavramının insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenmektedir. Fakat, özellikle 9/11 saldırılarından sonra terörün parametrelerinin radikal bir şekilde değiştiği görülmektedir. Günümüzde terör örgütlerinin organizasyon şemaları incelendiğinde, bu şemaların oldukça düşük seviyede emir komuta zincirine sahip, esnek ve hücre temelli ağlar şeklinde örgütlendikleri görülmektedir. Ayrıca, küresel terör örgütlerinin eylemlerinde yüksek yoğunluklu silahları da kullanmaya başladıkları ve kitle imha silahlarına da erişm olanaklarının her geçen gün artttığı söylenmektedir. İlave olarak bu dönemdeki terörist hareketlerin düşünce zeminini daha çok dine dayalı veya mistik motivasyonlar oluşturmaktadır. Bu bağlamda, tez kapsamında IŞİD vaka analizi olarak yeni terörizm perspektifinden derinlemesine tartışılacaktır. Vaka analizi bölümünde IŞİD'in dijital ve fiziksel gücü analiz edilecektir. Kesin olarak, IŞİD internet ve sosyal medya kullanımında oldukça uzmanlaşmıştır. Sosyal medya, IŞİD'e geleneksel medyaya ihtiyaç duymadan propaganda mesajlarını ve materyallerini yaymaları, radikalleşmeleri, üye kazanmaları ve fonlar almaları için eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Özellikle IŞİD ve radikal sağ örgütler çevrimiçi kapasitelerini arttırmakta ve sosyal medyayı her geçen gün daha sofistike kullanmaktadırlar. Bu bağlamda, tez kapsamında uluslararası sisteme önemli bir tehdit olarak görülen“Yeni Terörizm”kavramı IŞİD açısından analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu analizin yapılması için siyaset biliminin araçları yeterli olmamakta, sosyolojik açıdan da meseleye yaklaşmak gerekmektedir. Sosyal hareketler teorisinin siyasal fırsat yapıları, çerçeveleme süreci, kaynak mobilizasyonu, örgütsel hareketlilik stratejileri, kimlik inşası süreçleri gibi kavramsal ve metodolojik araçlarıyla, politik şiddet analizi için gerekli olan bütüncül yaklaşıma katkı sunulabilir. Bu yaklaşım, farklı zaman ve mekanlarda ortaya çıkan siyasal şiddetin daha iyi anlaşılabilmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
It can be said that the concept of terrorism is as old as human history. However, particularly after the 9/11 attacks, it is seen that the parameters of terrorism have altered radically. When the organizational schemes of the current terrorist organizations are evaluated, these schemes are organized in the form of flexible, cell-based networks with a very low level of the command chain. Moreover, it is observed that global terrorist organizations have begun to use high-intensity weapons in their actions and that the opportunities for access to weapons of mass destruction are increasing gradually. Furthermore, religious or mystical motivations constitute the basis of the thinking of the terrorist movements of this period. In this context, ISIS will be discussed in terms of new terrorism perspective as the case study within the scope of this thesis in-depth. Its digital and physical power will be analyzed in the case study section. Precisely, ISIS specializes in the use of the internet and social media very much. Social media offers a unique opportunity for ISIS to propagate, radicalize, recruit members and receive funds without the need for traditional media. In particular, ISIS and radical right organizations are expanding their online capacity and use of social media sophisticatedly. In this sense, this thesis is aimed to examine what is called“New Terrorism”in terms of ISIS, it is also considered as an important threat to the international system. The tools of political science are not sufficient to carry out this analysis, so the sociological approaches are needed to be used in this thesis. Conceptual and methodological tools of social movement theory such as political opportunity structures, framing process, resource mobilization, organizational mobility strategies, and identity-building processes can contribute to the holistic approach required for political violence analysis. This approach is necessary to understand better the political violence that occurs at different times and places.