Çalışanların kurumsal itibar algısı: Özel ve kamu bankaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 626524
  2. Yazar: MAKBULE MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toplumumuzda birçok kavramla ilişkilendirilen itibar kavramı, temelde güvenilir olmanın anahtarı olup kurumlara ve kişilere olumlu katkı sağlamaktadır. Günümüzde itibar, tüm sektörler için önemli olmasının yanı sıra özellikle finans kurumları için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu araştırmada, itibar kavramından yola çıkılarak kurumsal itibar ve Türkiye'de bankacılık sektörü üzerine yazın taraması yapılmış olup, özel ve kamu bankalarında çalışanlar açısından itibar algısı incelenmiştir. İlk bölümde itibar kavramı, itibar ile ilişkili olan imaj ve kimlik kavramları, itibarın önemi ve yönetimi açıklanmış, genel bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde kurumsal itibar kavramı daha detaylı bir şekilde tanımlanarak kurumsal itibarın bileşenleri açıklanmıştır. Kurumsal itibarla ilişkili olan kurumsal kimlik, kurumsal imaj, kurumsal kültür, kurumsal iletişim, kurumsal marka ve güven kavramlarının üzerinde durulmuştur. Tüm bunların yanı sıra, literatürde kurumsal itibar kavramıyla ilişkilendirilen paydaş teorisi, kaynak temelli teori, sinyal teorisi ve izlenim yönetimi teorilerine yer verilerek kurumsal itibarın faydaları da bu bölümde anlatılmıştır. Türkiye'deki bankacılık sektörünün ele alındığı üçüncü bölümde, bankacılığın tanımı, bankaların işlevleri ve Osmanlı Devleti'nden günümüze ülkemizdeki tarihsel gelişim analiz edilmiştir. Bankalar, faaliyet alanlarına ve sermaye yapılarına göre türlerine ayrılıp, sahip oldukları özellikler aktarılarak bankacılık sektöründe itibar kavramının önemi aktarılmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise sermaye yapılarına göre kamu ve özel olarak ayrılan bankalarda çalışanların itibar algısını ölçmeye yönelik yapılan nicel ve nitel araştırmalar yer almaktadır. Literatür taraması sonrası oluşturulan hipotezlerin doğruluğunu tespit etmek amacıyla, anket toplama ve odak grup çalışması yöntemleri kamu ve özel banka çalışanlarına uygulanmıştır. Finans sektörü için itibar kavramının kritik bir role sahip olması, bankaların kurumsal itibarına verdikleri önemin artmasına neden olmuştur. Bu amaçla itibarını güçlendirmek isteyen bankalar, iç ve dış paydaşlarına yönelik aksiyonlar almaktadır. Bu çalışmada, banka paydaşlarının itibar algısının kurumsal bağlılık üzerindeki etkisi araştırılarak, finans sektörüne katkı sağlayacağı düşünülen veriler elde edilmiştir. Nicel ve nitel araştırmaların birlikte kullanılması sonucu, çalışanların itibar algısının kurumsal bağlılığa pozitif etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of reputation, which is associated with many concepts in our society, is the key to being fundamentally reliable and gives strength to institutions and individuals. The concept of reputation is important for financial institutions as well as for all sectors nowadays. In this research, based on reputation concept, corporate reputation and the reputation of the banking sector in Turkey are examined and reputation perception discussed with the private and public bank employees. In the first part of the research, the concept of reputation, the image and identity concepts associated with reputation, the importance, and management of reputation were examined and a general framework was created. In the second part of the research, the concept of corporate reputation is defined in more detail and the components of corporate reputation are explained. The concepts related to corporate identity, corporate image, corporate culture, corporate communication, corporate brand, and trust are emphasized. In addition, the benefits of corporate reputation are described in the literature, including stake holder theory, source-based theory, signal theory and impression management theories, which are associated with the concept of corporate reputation. In the third section which is handled of the banking sector in Turkey, the definition of banking the functions of banks and the historical development of our country since the Ottoman Empire is analyzed. The importance of the concept of reputation in the banking sector is expressed by separating the banks according to their fields of activity and capital structures. In the fourth and fifth sections, quantitative and qualitative research is carried out to measure the reputation perception of employees in public and private banks according to their capital structure. In order to determine the accuracy of the hypotheses, questionnaire collection and focus group work methods were applied to public and private bank employees after the literature review. The fact that the concept of reputation has a critical role for the financial sector has led to the increasing importance that banks place on their corporate reputation. For this purpose, banks that want to strengthen their reputation take actions towards their internal and external stakeholders. In this study, the impact of the reputation perception of bank stakeholders on corporate commitment was investigated and data was obtained that were thought to contribute to the financial sector. Using quantitative and qualitative research together, employees perception of reputation is found to have a positive effect on corporate loyalty.