Türkiye'de yeni kamu işletmeciliği yazınının gelişimi ve mevcut durumunun analizi
Development of the new public management literature in Turkey and analysis on the current situation
- Tez No: 626527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, uzun yıllar boyunca kamu yönetimi alanında kendisinden söz ettiren yeni kamu işletmeciliği (YKİ) yaklaşımının Türk kamu yönetimi alan yazınındaki yansımaları çevrimiçi veri tabanlarından belirli kriterlere göre seçilen bilimsel dergilerden derlenen makaleler incelenmektedir. Böylece Türkiye'de 2000'li yıllarda yoğunlaşan YKİ çalışmalarının mevcut durumunun bir fotoğrafı çekilmektedir. Çalışmanın temel araştırma sorusu "Türkiye'de YKİ yazını nasıl bir gelişim süreci izlemiş, YKİ çalışmalarında hangi değerler öne çıkmış, araştırma sürecinde hangi yöntemler kullanılmış ve reformlara nasıl yaklaşılmıştır? Bu soruyu cevaplandırmak amacıyla 2000-2017 yılları arasında Türkçe hakemli bilimsel dergilerde yayımlanan ve YKİ konusuna odaklanan 152 makale niceliksel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde YKİ yaklaşımının kuramsal temelleri ve özellikleri incelenerek gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere olan yansımaları analiz edilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de kamu yönetimi reform hareketlerinin gelişimi ele alınmış, ancak özel olarak YKİ reformlarının yoğunlaştığı 2000'li yıllara odaklanılmıştır. Üçüncü bölümde ise yapılan içerik analizinden elde edilen bulgular şekillerle desteklenerek ortaya konmuş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'de YKİ yazınında 2008 yılına kadar yaklaşımların, yasal düzenlemelerin ve planların incelendiğini göstermektedir. 2008 sonrasında ise YKİ uygulamalarının sonuçlarına dair çalışmaların arttığı görülmüştür. İlgili literatürün şekillenmesinde yasal düzenlemeler, politika dokümanları, planlar ve programların etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the articles compiled from scientific journals selected from the online databases according to certain criteria, the reflections of the new public management (NPM) approach, which has been a hot topic in the field of public administration for many years. Thus the current state of the NPM literature in Turkey, is depicted. The research question of this study is formulated as“how the NPM literature in Turkey has been shaped and how the NPM reforms has been examined by Turkish researchers?”. In order to answer this question, 152 articles published in Turkish refereed scientific journals between 2000-2017 which has specifically focused on NPM has been analysed through a quantitative content analysis. In the first chapter of the study, the theoretical foundations and characteristics of the NPM approach are examined and its reflections on developed and developing countries are analysed. In the second section, the development of public administration reform in Turkey is examined by specifically focusing on the period of 2000's in which NPM reforms ocularly increased in Turkey. In the third chapter, the findings obtained from the quantitative content analysis are presented, visualized and interpreted. The results of the study shows that in the NPM literature in Turkey legal regulations, policy programs and plans has been examined until 2008. After 2008, the studies on the results of NPM reform practices have increased. It has been determined that legal regulations, policy documents, plans and programs are effective in shaping the NPM literature in Turkey.