36-72 aylık çocukların mizaç tipi ile doğal oyun oynama eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The correlation between temperament of 36-72 month old children attending playfulness
  1. Tez No: 626531
  2. Yazar: ELİF MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 36- 72 aylık çocukların Mizaç Tipi ile Doğal Oyun Oynama Eğilimi arasındaki ilişkinin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili, Avrupa Yakasında okul öncesi kurumuna devam eden 36-72 ay grubundaki çocuklar; çalışmanın örneklemini ise bu evrenden tabakalı rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 385 çocuk oluşturmaktadır. Çocukların doğal oyun oynama eğilimlerine, mizaç tiplerinin etkisinin belirlenmesinde,“Oyun Oynama Eğilimleri Ölçeği”ve“Kısa Mizaç Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether the relationship between“Temperament Type”and the“ Playfulness”of children 36-72 months old children who attended a pre-school institution differed in terms of various demographic variables. The research was prepared to utilize the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. The population of this study consists of the children in the group of 36-72 months old children attending a pre-school institution in the European Side of Istanbul during 2019-2020 academic year, while the sample of the study consists of 385 children selected by stratified random sampling method. The“Children's Playfulness Scale”and“The Short Temperament Scale for Children”have been used to determine the effect of temperament types on the playfulness of the children.