A comparative study of the monster image from Chanson de Geste to the Middle English romance
Canavar imgesinin Chanson de Geste'den Orta Çag İngiliz romansına karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 948543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TAFLI DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, ortaçağ edebiyatında canavarlığın nasıl kurgulandığını ve işlevini incelemekte, özellikle 12. yüzyıl Eski Fransızca eseri La Chanson de Roland ile 15. yüzyıl Orta İngilizce uyarlaması olan The Song of Roland' daki Sarazen betimlemelerine odaklanmaktadır. Jeffrey Jerome Cohen'in canavar teorisini kullanan bu çalışma, ortaçağ metinlerinin canavarlık imgesini kültürel kaygıları ifade etmek, ulusal ve dinsel kimlikleri tanımlamak ve Haçlı Seferleri sırasındaki şiddeti meşrulaştırmak için nasıl kullandığını araştırmaktadır. Çalışmanın temel savı, canavarlığın akışkan ve ideolojik doğasıdır; Sarazenler genellikle fiziksel olarak grotesk ve ahlaki açıdan yozlaşmış şekilde resmedilerek Hristiyan üstünlüğü vurgulanmaktadır. Ancak, onurlu Sarazen savaşçı örnekleri ikili anlatımları sorgulamakta ve iyi ile kötü arasındaki basit ayrımları karmaşıklaştırmaktadır. Araştırma, ters okuma metodolojisi ile, canavar teorisini çoğunlukla Saracen karakterlerine uygulamaktadır. Frank karakterlerdeki potansiyel aşırı şiddet, gurur ve ideolojik aşırılık gibi eylemleriyle potansiyel canavarlıklarını ortaya koyduklarına da değinmektedir. Roland ve Şarlman gibi karakterleri yakından inceleyerek, geleneksel kahramanlık anlatılarını bozmakta ve canavarlığın Sarazen“öteki”sine içkin olmaktan ziyade kültürel olarak kurgulandığını göstermektedir. Adı geçen iki eser karşılaştırılarak, tez, dilsel ve zamansal farklılıklar boyunca Sarazen ve Frank temsillerindeki süreklilikleri ve değişimleri ortaya koymakta, sosyo-politik bağlamların Öteki tasvirlerini nasıl etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma ortaçağ edebiyatının kimlik ve iktidarı canavar figürü aracılığıyla nasıl müzakere ettiğini açıklayarak tarihsel doğruluklarını sorgulamakta ve ortaçağdan kalma kültürel önyargıların günümüze kadar ulaşan mirası üzerine eleştirel bir düşünme ortamı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how monstrosity is constructed and functions in medieval literature, with a particular focus on the depiction of Saracens in the 12th-century Old French work La Chanson de Roland and its 15th-century Middle English adaptation, The Song of Roland. Employing Jeffrey Jerome Cohen's Monster Theory, the study investigates how medieval texts use the image of the monster to express cultural anxieties, define national and religious identities, and justify violence during the Crusades. The central argument of the thesis is that is fluid and ideological in nature; Saracens are often portrayed as physically grotesque and morally corrupt in order to emphasize Christian superiority. However, examples of honourable Saracen warriors challenge this binary narrative and complicate simplistic distinctions between good and evil. Using a reverse reading methodology, the research primarily applies monster theory to Saracen characters while also addressing the potential monstrosity of Frankish characters through their acts of excessive violence, pride, and ideological extremism. By closely analysing figures such as Roland and Charlemagne, the study disrupts traditional narratives of heroism and demonstrates that monstrosity is not inherently tied to the Saracen“Other”but is instead a culturally constructed concept. Through a comparative analysis of the two works, the thesis reveals both continuities and changes in the representation of Saracens and Franks across linguistic and temporal boundaries, highlighting how socio-political contexts influence portrayals of the Other. Ultimately, this study questions the historical veracity of medieval literature and offers a critical framework for understanding the legacy of medieval cultural prejudices in the modern world.