Bilgisayar öğretim yazılımlarında ekran tasarımının öğrenmeye etkisi
The Effect of screen design on learning on the computer instructional software
  1. Tez No: 62654
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
184 ÖZET Bu araştırma doktora (Ph.D) tezi olarak bilgisayar destekli eğitim yazılımlarının ekran tasarımına ilişkin standartlar geliştirmek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırma model olarak literatür taraması ve deneysel model yöntemi uygulanmıştır. Yerli ve yabancı literatürün incelenmesi sonucu bilgisayar destekli ekran tasarımına yönelik standart önermeleri listelenmiştir. Daha sonra bu özellikler 32 önerme anket formuna dönüştürülerek kaynak grubun onayına sunulmuştur. Uzman görüşüne sınulmuş olan bu standart önermeleri tümüyle uzman onayını almış ve bu 32 standart önermesi bilgisayar destekli eğitim programlarında uyulması gereken standartlar olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın deneysel işlemleri kontrol değişkenleri açısından eşleştirilmiş 20' er kişilik iki gruptan oluşan toplam 40 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubu ekran tasarım standartlarına uygun olarak geliştirilen Bilgi İşlem Dersi ile ilgili konuları öğretmeyi amaçlayan uygun yazılımı kontrol grubu ise ekran tasarım standartlarının göz ardı edilerek geliştirilen alternatif yazılımı öğrenme aracı olarak kullanmışlardır.185 Öğrenme işleminden sonra deneklerin yazılımı tamamlama süresi (öğrenme için harcanan süre) tespit edilmiş sonra deneklere sontest uygulanmış daha sonra deneklerin ekran tasarımı standartlarına ilişkin ve yazılımın geneline ilişkin görüşlerinin alınabilmesi için anket uygulanmıştır. Uzmanlardan ve deneklerden elde edilen veriler, SPSS for Windows istatistik paket programında çözümlenmiştir. Verilerin durumuna göre t testi, Wilcokson testi v.b. teknikler kullanılmıştır. Araştırmanın bütünü ile ilgili olarak etkililiği ve verimliliği denekler üzerinde test edilmiş bilgisayar destekli eğitim yazılımı ekran tasarımında kullanılabilecek 32 standart geliştirilmiştir. Deney grubu deneklerinin erişi ve yazılım tamamlama sürelerinin anlamlılığının yanında kontrol grubu deneklerinde erişi ve yazılım tamamlama sğrelerinin istatistiki açıdan manidar çıkması standartlara uygun olmayan alternatif yazılımında az da olsa öğrenme gerşekleştirdiği şeklinde yorumlanabilir. Ayrıca hem kontrol hemde deney grubu denekleri yazılımın ekran tasarımı standartlarına ilişkin ve yazılımın geneline ilişkin görüşlerinde her iki yazılım içinde olumlu düşünceler belirtmişlerdir. Bu durum kontrol grubu için düşünüldüğünde yeni bir tekniğe karşı bu tekniğin uygun veya uygun olmamasının dışında ilk defa kullanıldığı için öğrencilerin ilgisini çektiği şeklinde yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
186 SUMMARY This research has been prepared as a dissertation for doctorate degree ( Ph.D ) to develop standards for the screen design of computer- aided educational software. For the research, literature scanning and experimental model methods have been used. As a result of the review of national and international literature, the proposed standards for computer- aided screen design were listed. Later, these lists have been converted to 32 standards, put on questionnaires and submitted to the approval of the source group. All of the standards, which were submitted for expertise, have been approved by the experts. Finally, these 32 standards have been accepted as required standards for the computer-aided educational programs. The experimental processes of the research weren matched in terms of the control variables. The research was conducted on a total of 40 students, consisting of two groups (20 each). The test group used, as an instructional material, the respective software with regard to“Introduction to Data Processing”course, which was developed according to the screen design standards. The control group, on the other hand, used an alternative software, as an instructional material, without taking into consideration the standards determined as instructional materials. After the learning process,187 software completion durations were concluded. The students were then administered the final test. The same group was later administered the questionnaires in order to obtain the students' opinions on the screen design standards. The data obtained from the experts and the students was analyzed on the“SPSS for Windows”program. Based on the characteristics of the data, specific techniques such as; T test,“Wilcokson test”, etc. were employed. In view of the entire research, the efficacy and productivity of 32 standards was tested on the students to be used in the screen design of the computer-aided educational software. In view of the fact that the students' performance and duration of the software completion, in the experimental group and in the control group, was statistically meaningful, it is safe to say that even the alternative software results in a learning process, though less than the former one. Furthermore, both the control group and the experimental group students stated positive opinions for both software in terms of screen design standards and the sofware in general. When considered in terms of the control group, this can be interpreted as that a new technique increases the student interest, even if it's a negative response. M0 WM^MMm ^