Ortaöğretim kurumlarında sanat eğitimi alan öğrenciler için interaktif cd ortamında piktogram eğitimi
Pictogram education for the students studying art in an interactive cd environment
  1. Tez No: 227846
  2. Yazar: ERKAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
?Ortaöğretim kurumlarında sanat eğitimi alan öğrenciler için interaktif CD ortamında piktogram eğitimi? konulu bu araştırma sürekli gelişmekte olan teknolojiyi izlemek uygun materyallerini eğitimin niteliğini arttırmak amacıyla kullanmak ve örnek bir eğitim materyali oluşturarak, piktogram eğitiminde interaktif ortamda, kullanmak üzere bir CD hazırlamayı amaçlamaktadır.1993 yılında toplanan Mili Eğitim Şurası' nda, bilgisayar destekli öğretimin ülke çapında yaygınlaştırılması ve tüm öğrencilerin bilgisayar kullanımlarını öğrenmeleri için gerekli olanak ve ortamın sağlanması karara bağlanmıştır. Bu karar doğrultusunda bilgisayar kullanımını verimli kılacak önemli etkenlerden biride yazılımlardır. Ancak ülkemizde eğitim amaçlı yazılımlar çok gelişmemiştir. Öğrencilerin amaçlanan davranışları görsel ve işitsel olarak kazanmalarını, aktif yöntemle, hata yapma ve düzeltme özgürlüğü içinde öğrenmelerini sağlamak ve de öğretim ortamını yalnızca dersliklerle sınırlandırmamak amacıyla böyle bir çalışma tez konusu olarak oluşmuştur. İnteraktif ortamlar, renk, hareket, ses ve benzeri unsurları özelliklerini bir arada verebilme özellikleri nedeniyle kullanıcının dikkatini sürekli olarak bilgiye yoğunlaştırmakta ve kullanıcının öğrenme süresi kısmakta ve öğrenmeyi zamana, mekâna bağlı kalmaktan kurtarmaktadır. İnteraktif eğitim yazılımlarında kullanılan görsellerin renk seçimi, hareketliliği, ekran üzerinde yerleşimi CD'nin izlenme süresini arttırmaktadır. Tipografik unsurlardan yazı karakterlerinin seçimi, ekrandaki yoğunluğu ve rengi eğitim yazılımına rahatça devam edilmesini sağlamaktadır. Ana sayfanın renk düzeni, biçim, alan, yazı gibi öğelerin doğru yerleştirilmesi ve giriş bölümünde hareketli görüntülere müzik ile yer verilmesi ilgi çekiciliği arttırmaktadır.İnteraktif eğitim yazılımında kullanıcılar için bir yönergenin olması CD' kullanımdaki sorunları ve oluşabilecek yanlış algılamaları ortadan kaldırmaktadır. Eğitim yazılımda kullanılan butonların ses efektleri, işlevleri, sayısı ve basitliği kullanıcıda dikkat dağıtmamaktadır.Bu araştırmada etkili bir interaktif hazırlamada ki aşamalar belirlenmiş ve bu aşamalar doğrultusunda Piktogram konulu bir interaktif CD hazırlanmıştır. Öncelikle belirlenen konu ile ilgili hedef ve hedef davranışlar saptanmış hedef ve davranışları kazandırmaya yönelik içerik listesi hazırlanmıştır. Belirlenen ölçütlere göre giriş etkinlikleri, ana sayfa, programı kullanma yönergesi, ekran tasarımı ve değerlendirme soruları hazırlanmıştır.Hazırlanan interaktif CD'nin değerlendirilmesi amacı ile uzman grubun denetiminde ölçek hazırlanmış, hazırlanan ölçek random yolu ile belirlenen 10 uzman, 10 grafik öğretmeni, 10 meslek lisesi grafik bölüm öğrencilerine uygulanmıştır.Eğitim yazılımı ile ilgili ölçeğe dayalı olarak yapılan anket 3 farklı gruba uygulanmıştır. Anket 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde güdüleme etkinlikleri ile ilgili sorular, ikinci bölümde ana sayfa ile ilgili sorular, üçüncü bölümde hedeflerin sunumu ile ilgili sorular, dördüncü bölümde cd kullanma yönergesi, sayfa geçişleri ve yönlendirme butonları ile ilgili sorular, beşinci bölümde ekran tasarımı ve içerik ile ilgili sorular ve son bölüm olan altıncı bölümde ise değerlendirme ile ilgili sorular yer almıştır.İnteraktif CD uygulanan gruplara her bölüm izletilmiş ve o bölümle ilgili anket araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Sonunda elde edilen verilere göre öğretmen ve öğrencilerin tamamına yakın bir bölümü ?çok iyi? seçeneğini, uzmanların ise büyük bir bölümü ?çok iyi? küçük bir bölümü de ?iyi? seçeneğini işaretlemiştir.Grafik alanının önemli bir konusu olan, yaşamımızda her geçen gün daha fazla giren piktogram ünitesinin öğretimi ve hazırlanan CD' nin dışında başka yayınlarla da desteklenmeli ve sanat eğitimi alan öğrenciler için piktogram konusuna yer verilmelidir. İnteraktif CD ile eğitime önem verilmelidir ve diğer alanlarda özellikle grafik alanının diğer konularında da ilgililerce CD ler hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu eğitim yazılımı çoğaltılarak Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kuruluşları ile iş birliği içinde yaygınlaştırılmalı ve bu eğitim yazılımı geliştirilmelidir. Hazırlanan bu eğitim yazılımı eğitim konularına ilgili bireyler, grafik ajansları veya ilgi duyan kişiler tarafından kullanılması ve geliştirilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study called ?Pictogram Education for The Students Studying Art in an interactive CD environment? aimed to increase the quality of eudcation materials which is appropriate for the flourishing technology and to prepare a CD for the purpose of using on pictogram education in interactive enviroment by forming a sample education material.In National Education Council gathered in 1993, generalizing the Computer Supported Teaching all over the country, providing the necessary supply fort he students to learn how to use a computer, are decided to carry out in that meeting. One of the important factors on fertilizing the computer usage is software. But in our country educational software hasnt developed so much.. This researc became a master topic with the aim of student?s getting the objective behaviours as visual and auditory, making the students learn withing the freedom of making mistakes and correcting them. Interactive enviroments because of their characteristic including the special feature such as colour, motion, sound, etc?make the user constantly focus on the data, shorten the learning duration, save the teaching being devoted to time and place..Colour selection, activity and placement on screen of the visuals used in interactive education software increase the prime time of the CD. Selection of the writing fonts which is one of the tipograik elements, and it?s intensity and color provide proceeding the educational software. Colour regulation of the main page, form, area, accurate accommodatiton of the element such as writing, visuals with music increase the attraction of the attention.Because of having an instruction for the users in interactive education software, it clears off the problems and misunderstanding which can be occured using sofrware. Buttons used in the education software and its sound effect, simplicity dont cause losing attention on users.İn this study all stages of preparing an effective interactive has been determined and with these stages an interactive CD has been prepared. Primarily targets and target behaviour , related to the topic, was determined and a content aimed at determined behaviour was prepared. According to the criteria, main page, instruction, screen design and evaluation question has been arranged.For the purpose of evaluation of the prepared interactive Cd, a measure has been prepared by an expert group and the measure performed to 10 experts, 10 graffic teachers, 10 students studying graffic arts at random.A questionnaire related to education software has been performed by 3 groups. The questionnaire consist of 6 chapter. In the first chapter questions about motivation activities, in the second chapter quesitons about main page, in the third chapter presentation of the targets, in the fourth chapter questions about Cd instructions, instruction buttons, in the fifth chapter questions about screen design and content and in the last chapter questions about evaluation has taken place.Groups has been watched all chapter and a questionarre applied by the researcher. Finally according to the data obtained, nearly all of teachers and students has marked the choice ? very good? and many of the experts has marked the choice ?very good?.Pictogram which is an important topic of the graphic and come in to our life more day by day, must be encourageed and pictogram topic must be discussed fort he students studying art education. Education with interactive CD must be given importance and Cds must be prepared for the all the topics on graphic. By copying this software must be generalized within cooperation with the National Education Ministry and its institutions. It is advised that this software should be used and developed by the people who are concern with the educational topics, interested in graphic and graphic agency.