Etiyopya Oromiya eyaletinde su yönetimi: Sorunlar ve çözüm arayışları
Water management in Oromia state of Ethiopia: Problems and solution approaches
  1. Tez No: 626555
  2. Yazar: AWOL KEDİR JEWARO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyada kentleşme, nüfusun hızla artması ve iklim değişiklikleri Etiyopya gibi gelişmekte olan ülkelerde su kaynakları üzerinde baskılar oluşturmakta, birçok soruna yol açmaktadır. Bunun sonucu olarak milyonlarca insan güvenli suya ve gelişmiş sağlık hizmetlerine erişememektedir. Bu sorunları çözmek ve suya erişimi sağlamak için su kaynakları geliştirilmeli, korunmalı, su sürdürülebilir bir şekilde yönetilmeli, eşit olarak paylaşılmalı etkin ve verimli bir şekilde kullanılmalıdır. Etiyopya Oromiya eyaletinde asıl su sorununun su kıtlığından çok su kaynaklarının yönetimi, planlaması, projelendirme, yatırım, dağıtım, tahsis gibi su yönetimi konularında yoğunlaştığı görülmektedir. Bu çalışma ile Etiyopya'nın su kaynakları ve özellikle de Oromiya eyaletindeki yönetim sorunları ele alınmakta ve su kaynaklarının sorunlarının çözümüne ve yönetimine yönelik çözüm yaklaşımları üzerinde durulmaktadır. Çalışma kapsamında, kaynak araştırması yerinde gözlem ve görüşmeler ile eyalet su kaynakları yönetiminde zorluklar ve zayıf yönleri belirlemek için SWOT analizi yapılmıştır. Ayrıca Oromiya özelinde ve Etiyopya da su kaynaklarının kullanım şekli, gelişimi ve yönetim tarzı, dünya su örgütlerinin ortaya koyduğu genel kriterler bakımından karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Oromiya eyaletinde mevcut su sorunları belirlenmiş ve bunların çözümüne yönelik olarak ihtiyaçların karşılanabilmesi için, sürdürülebilir havza yönetimine dayalı tarımsal ve ekonomik kalkınmaya yönelik yaklaşımlar, uygun proje ve yöntemlerin neler olabileceğine dair görüşler ve öneriler verilmiştir. Sorunların çözümü, sosyoekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi için su kaynakları yönetiminde uygun metotlar ve projeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world, urbanization, rapid increase in population and climate change bring many problems and create pressure on water resources especially in developing countries like Ethiopia. As a result of this, millions of people have lack of access to reach safe water and improved sanitation. In order to solve such problems and provide access to water, water resources should have to be developed, protected, managed in a sustainable way, shared equally and used effectively and efficiently. It has been seen that the main water problem in Ethiopia Oromia is more intensified on water such as water resources management, planning, project design, investment, distribution and allocation rather than water scarcity. In this study, water resources of Ethiopia, especially of Oromia state were investigated and solution approaches for the management of water resources were discussed. Within the scope of the study, SWOT analysis was conducted in order to identify difficulties and weaknesses in the management of water resources of the state and on-site observations and interviews were carried out. In addition, the usage, development and management way of water resources in Ethiopia and specifically in Oromia were compared in terms of general criteria set by world water organizations. As a result, the existing water problems in Oromia state were identified and solution approaches to meet the needs for agricultural and economic development based on sustainable water management, and appropriate project approaches, methods and recommendations were given. In order to solve the problems and achieve socio-economic development, appropriate methods and projects for water resources management were suggested.