Etı̇yopya'da ı̇slamı̇ fı̇nansa ı̇lı̇şkı̇n kamuoyu algısı: Addı̇s Ababa ve Oromı̇a örneğı̇
Public perception of Islamic finance in Ethiopia: The case of Addis Baba and Oromia
- Tez No: 981026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Etiyopya'daki insanların İslami finans konusundaki farkındalığını ve algısını analiz etmekte ve bu faktörlerin finansal katılımı sağlamak için nasıl birlikte çalıştığını araştırmaktadır. Şeriat ilkelerine dayanan İslami finans ürünleri, potansiyel olarak toplumun yetersiz hizmet alan kesimlerine ulaşabilecek faizsiz, etik, varlığa dayalı hizmetler sunmaktadır. Ancak Etiyopya'da İslami finansın potansiyeli, halk tarafından kapsamlı bir şekilde anlaşılmaması nedeniyle hiçbir zaman hayata geçirilememiştir. Dolayısıyla bu tez, Etiyopya'da halkın İslami finansa yönelik bilgi, görüş ve tutumlarını ölçmeyi ve finansal katılımı teşvik etmedeki potansiyel etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez için yapılan ankete katılan 322 kişiden toplanan veriler Pearson korelasyon ve t-testi analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir; sonuçlar, İslami finans konusunda halkın farkındalığı ile finansal katılım arasında istatistiksel olarak anlamlı yüksek pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, halkın algısının zayıf ancak anlamlı bir negatif etkiye sahip olduğu bulunmuştur; bu da belirsizlik ve yanlış anlamanın halkın güvenini ve katılımını azaltmaya devam ettiği anlamına gelmektedir. Yaş, eğitim ve din gibi biyografik veriler analiz edilmiş ve bu faktörlerin kamu algısı ve farkındalığının şekillenmesinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışma, İslami finansın Etiyopya'nın finansal kapsayıcılık gündemine önemli ölçüde katkıda bulunabilmesi için toplumsal farkındalığı artırmanın, yanlış algıları ortadan kaldırmanın ve elverişli düzenleyici ortamlar yaratmanın kilit belirleyiciler olduğu sonucuna varmaktadır. Bu bulgular, İslami finansı etik, kapsayıcı ve sürdürülebilir finansal güçlendirme için bir araç olarak kullanmak isteyen politika yapıcılar, finans kurumları ve kalkınma paydaşları için çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes people's awareness and perception of Islamic finance in Ethiopia and explores how these factors work together to enable financial inclusion. Islamic finance products based on Sharia principles offer interest-free, ethical, asset-based services that can potentially reach underserved segments of society. However, the potential of Islamic finance in Ethiopia has never been realized due to a lack of comprehensive understanding by the public. Therefore, this thesis aims to measure public knowledge, views and attitudes towards Islamic finance in Ethiopia and examine its potential impact in promoting financial inclusion. The data collected from 322 respondents to the survey conducted for this thesis was analyzed using Pearson correlation and t-test analysis techniques; the results show that there is a statistically significant high positive relationship between public awareness of Islamic finance and financial inclusion. In contrast, public perception was found to have a weak but significant negative effect, meaning that uncertainty and misunderstanding continue to reduce public trust and participation. Biographical data such as age, education and religion were analyzed and showed that these factors play an important role in shaping public perception and awareness. This study concludes that for Islamic finance to contribute significantly to Ethiopia's financial inclusion agenda, raising public awareness, dispelling misperceptions and creating conducive regulatory environments are key determinants. These findings have implications for policymakers, financial institutions and development stakeholders seeking to use Islamic finance as a tool for ethical, inclusive and sustainable financial empowerment.