Teknoloji eğitimi öğretimine yönelik yazılı ve basılı öğretim materyali geliştirilmesi, denenmesi ve etkililiğinin değerlendirilmesi
Development of written and printed instructional materials about technology education and application and evalution of their effectiveness
- Tez No: 62657
- Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
BÖLÜM VI ÖZET, YARGI, ÖNERiLER Özet Bu araştırma; yazılı ve basılı öğretim materyali düzenleme ilke ve ölçütlerini kullanarak, İlköğretim Okulu İş Eğitimi öğretimine yönelik, öğretim materyali geliştirilmesi, denenmesi ve etkililiğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. İki aşamalı olarak yapılan araştırmanın birinci aşamasında; yazılı ve basılı öğretim materyali düzenleme ilke ve ölçütleriyle iş eğitimi öğretim sürecinin belirlenmesinde kullanılan veriler ilgili alanyazmm taranmasıyla saptanmıştır. Saptanan bu verilere dayalı olarak geliştirilen öğretim materyali için İş Eğitim Dersi, İş ve Teknik Eğitimi alanında okutulan Paket Üniteler içerisinden“Sıhhi Tesisatçılık”ünitesi seçilmiştir. Üniteye yönelik ilgili alanyazmm taran¬ masıyla bilgi toplanmıştır. Toplanan bilgiler değerlendirilerek içerikte işlenecek temel kavramlar saptanmıştır. Saptanan-bu kavramların ne kadar ve nasıl kullanılması gerektiğini belirlemek ve materyalin hedef kitlesi olan yedin¬ ci sınıf (12 yaş) düzeyine uygunluğunu sağlamak amacıyla söz (kavram) dağarcığım“ belirleme ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek 1995-1996 öğretim yılında Çankaya ilçesi Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu'nda tesadüfi yolla belirlenen yedinci sınıf (12 yaş) düzeyindeki yirmi öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlarla öğrencilerin materyalde yeni öğrenecekleri ve daha önce bildikleri kavramlar belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda ilköğretim okulu iş eğitimi dersi için yedinci sınıflarında uygulanmak üzere ”Su = Yaşam“ adıyla öğretim materyali geliştirilmiştir. 6667 Geliştirilen öğretim materyalinin ön denemesi 1995-1996 öğretim yılı ikinci döneminde Ankara ili, Mamak ilçesi, Köstence ilköğretim Okulu yedinci sınıflarından, tesadüfi yolla seçilen on öğrenciyle, araştırmacı tarafından yapılmıştır. Uygulama sonuçlarına dayalı olarak öğretim materyaline son şekli verilmiştir. Öğretim materyalinin yazılı ve basılı öğretim materyali düzenleme ilke ve ölçütlerine uygunluğunu sınamak amacıyla, uzmanlarca değerlendirilebilecek nitelikleri için bir değerlendirme ölçeği geliştirilmiştir. Dört eğitim teknolojisi, - iki teknoloji eğitimi alanında altı kişiden oluşan uzmanlar grubundan alınan görüşler doğrultusunda, öğretim materyalinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Araştırmanın geliştirilen öğretim materyalinin etkililiğini ölçmeye yönelik ikinci aşamasında ise, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı; -Hamdullah Suphi İlköğretim okulu, -Kalaba ilköğretim okulu, -Osman Hamdi Bey ilköğretim okullarında uygulama çalışması yapılmıştır. Uygulama çalışması üç ilköğretim okulunda yedinci sınıf düzeyindeki 59 öğrenci ve üç iş eğitimi öğretmeniyle, dokuz hafta içerisinde A üçer ders saatini kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Öğrenci grubuna geliştirilen öğretim materyali uygulanmıştır. Uygulama öğretmenlerine öğretim etkinliklerini nasıl yürütmeleri gerektiğini belirten öğretim süreci, bilgi yapraklan, proje formu ve ölçekli kağıttan oluşan araç di¬ zisi verilmiştir. Öğretim materyalinin etkililiğini ölçmek amacıyla geliştirilen;BÖLÜM VI ÖZET, YARGI, ÖNERiLER Özet Bu araştırma; yazılı ve basılı öğretim materyali düzenleme ilke ve ölçütlerini kullanarak, İlköğretim Okulu İş Eğitimi öğretimine yönelik, öğretim materyali geliştirilmesi, denenmesi ve etkililiğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. İki aşamalı olarak yapılan araştırmanın birinci aşamasında; yazılı ve basılı öğretim materyali düzenleme ilke ve ölçütleriyle iş eğitimi öğretim sürecinin belirlenmesinde kullanılan veriler ilgili alanyazmm taranmasıyla saptanmıştır. Saptanan bu verilere dayalı olarak geliştirilen öğretim materyali için İş Eğitim Dersi, İş ve Teknik Eğitimi alanında okutulan Paket Üniteler içerisinden ”Sıhhi Tesisatçılık“ ünitesi seçilmiştir. Üniteye yönelik ilgili alanyazmm taran¬ masıyla bilgi toplanmıştır. Toplanan bilgiler değerlendirilerek içerikte işlenecek temel kavramlar saptanmıştır. Saptanan-bu kavramların ne kadar ve nasıl kullanılması gerektiğini belirlemek ve materyalin hedef kitlesi olan yedin¬ ci sınıf (12 yaş) düzeyine uygunluğunu sağlamak amacıyla söz (kavram) dağarcığım”belirleme ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek 1995-1996 öğretim yılında Çankaya ilçesi Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu'nda tesadüfi yolla belirlenen yedinci sınıf (12 yaş) düzeyindeki yirmi öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlarla öğrencilerin materyalde yeni öğrenecekleri ve daha önce bildikleri kavramlar belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda ilköğretim okulu iş eğitimi dersi için yedinci sınıflarında uygulanmak üzere“Su = Yaşam”adıyla öğretim materyali geliştirilmiştir. 6667 Geliştirilen öğretim materyalinin ön denemesi 1995-1996 öğretim yılı ikinci döneminde Ankara ili, Mamak ilçesi, Köstence ilköğretim Okulu yedinci sınıflarından, tesadüfi yolla seçilen on öğrenciyle, araştırmacı tarafından yapılmıştır. Uygulama sonuçlarına dayalı olarak öğretim materyaline son şekli verilmiştir. Öğretim materyalinin yazılı ve basılı öğretim materyali düzenleme ilke ve ölçütlerine uygunluğunu sınamak amacıyla, uzmanlarca değerlendirilebilecek nitelikleri için bir değerlendirme ölçeği geliştirilmiştir. Dört eğitim teknolojisi, - iki teknoloji eğitimi alanında altı kişiden oluşan uzmanlar grubundan alınan görüşler doğrultusunda, öğretim materyalinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Araştırmanın geliştirilen öğretim materyalinin etkililiğini ölçmeye yönelik ikinci aşamasında ise, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı; -Hamdullah Suphi İlköğretim okulu, -Kalaba ilköğretim okulu, -Osman Hamdi Bey ilköğretim okullarında uygulama çalışması yapılmıştır. Uygulama çalışması üç ilköğretim okulunda yedinci sınıf düzeyindeki 59 öğrenci ve üç iş eğitimi öğretmeniyle, dokuz hafta içerisinde A üçer ders saatini kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Öğrenci grubuna geliştirilen öğretim materyali uygulanmıştır. Uygulama öğretmenlerine öğretim etkinliklerini nasıl yürütmeleri gerektiğini belirten öğretim süreci, bilgi yapraklan, proje formu ve ölçekli kağıttan oluşan araç di¬ zisi verilmiştir. Öğretim materyalinin etkililiğini ölçmek amacıyla geliştirilen;ABSTRACT The aim of this thesis is to development of written and printed instructional materials about Technology Education and application and evalution of their effectiveness in Elementary Schools. In the first stage, the principles to arrange the instructional materials and the process of technology education is determined. Reviewing the literature, instructional material is improved for the water system unit due to the defined data. The appropriation of this instructional material with its principles is checked out by the experts. In the second stage a field practice is done to evaluate the effectiveness of instructional material. This study is carried out with 59 students at 7th grade in 3 different Elementary Schools and 3 Technology Education teachers. It has been proved that the effectiveness of developed instructional materials are functional by the opinion of the teachers and the students.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to development of written and printed instructional materials about Technology Education and application and evalution of their effectiveness in Elementary Schools. In the first stage, the principles to arrange the instructional materials and the process of technology education is determined. Reviewing the literature, instructional material is improved for the water system unit due to the defined data. The appropriation of this instructional material with its principles is checked out by the experts. In the second stage a field practice is done to evaluate the effectiveness of instructional material. This study is carried out with 59 students at 7th grade in 3 different Elementary Schools and 3 Technology Education teachers. It has been proved that the effectiveness of developed instructional materials are functional by the opinion of the teachers and the students.