Bilgisayar destekli fizik öğretiminin öğrenci başarısına ve öğrencinin bilgisayara yönelik tutumuna etkisi
The Affects of computer assisted physics teaching on students succes and students attitude towards computers
- Tez No: 62656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
BOLUM IV ÖZET, SONUÇ ve ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özeti yapılarak, bulgular ve yorumlara dayalı olarak ulaşılan sonuçlara ve bunlardan yola çıkılarak geliştirilen önerilere yer verilmiştir. Özet Bu araştırmada, fizik öğretiminde kullanılan geleneksel öğretim yöntemi ile bilgisayar destekli öğretim yöntemi karşılaştırılarak, öğrenci başarısı ve öğrencinin bilgisayara yönelik tutumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1996-1997 öğretim yılı birinci yan yılında Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi birinci sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmada, kontrol gruplu ön test-son test deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Deney (n:36) ve kontrol (n:37) grupları oluşturulurken; öğrencilerin 1991-1992 öğretim yılı Anadolu Lisesi Sınavı giriş puanlan; fen bilgisi dersi basan notu ortalamalan; (bilgisayar dersi basan notlanna bakılarak) bilgisayar kullanma düzeyleri ölçüt olarak alınmış ve gerekli bilgiler ilgili okul müdür yardımcısındaki kayıtlardan tespit edilmiştir, öğretim; deney grubunda bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemiyle yapılmıştır. öğretmen görüşlerini almak amacıyla ise araştırmaya katılan öğretmenlere“Görüşmeli Anket Formu”uygulanmış ve öğretmenlerin bilgisayar destekli öğretimle ilgili görüşleri değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında kullanılan veri toplama araçları; elektrik ünitesine ait“Elektrik Basan Testi”, atom modelleri ünitesine ait“Atom 5455 Modelleri Basan Testi”ve öğrencinin bilgisayara yönelik tutumunu ölçmek için hazırlanan“Bilgisayara Yönelik Tutum Ölçeğfdir. Veri toplama araçları, ünitenin işlenmesine başlamadan önce ön test, ünitenin işlenmesi tamamlandıktan sonra son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında ve SPSS İstatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir. Çözümlemede araştırmanın elektrik ve atom modelleri ünitesine ilişkin denenceleri test etmeye yönelik olarak, araşürma modeline uygun olan tekrarlanmış ölçümler için çift boyutlu varyans analizi kullanılmıştır. Bu analiz ile birbirinden bağımsız olarak ölçüm ve grup temel etki testleri ile ön testten son teste deney ve kontrol gruplarındaki farklılaşmayı gösteren ölçüm-grup ortak etki testi yapılmaktadır. Varyans analizi yapılmadan önce ön test puanlan bakımından deney ve kontrol grupları t-testi ile karşılaştınlmıştır. Bilgisayara yönelik tutum puanlarında iki grubun farklılaşması nedeniyle, son test puanlarında farklılaşma olup olmadığı kovaryans analizi ile test edilmiştir. Böylece deney ve kontrol gruplarının son test puanlanndaki ön testin etkisi sabitlenerek analiz yapma olanağı elde edilmiştir. Elde edilen veriler denenceler doğrultusunda yorumlanmıştır. Denencelerin sınanmasına geçmeden önce deney ve kontrol gruplan arasında üniteler ile ilgili bilişsel giriş davranışlarına sahip olma bakımından farklı olup olmadıklan incelenmiştir. Sonuçlar her iki grubun bilişsel giriş davranışlan bakımından birbirine denk kabul edilebileceğini göstermiştir. Fizik öğretiminde geleneksel öğretim ile bilgisayar destekli öğretim yönteminin öğrenci başansına etkisini incelemek için birinci ve ikinci denenceler geliştirilmiştir. Elektrik ünitesine ilişkin öğrenci başansmı ölçmek amacıyla geliştirilen birinci denence ”Fizik öğretiminde öğrenciBOLUM IV ÖZET, SONUÇ ve ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özeti yapılarak, bulgular ve yorumlara dayalı olarak ulaşılan sonuçlara ve bunlardan yola çıkılarak geliştirilen önerilere yer verilmiştir. Özet Bu araştırmada, fizik öğretiminde kullanılan geleneksel öğretim yöntemi ile bilgisayar destekli öğretim yöntemi karşılaştırılarak, öğrenci başarısı ve öğrencinin bilgisayara yönelik tutumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1996-1997 öğretim yılı birinci yan yılında Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi birinci sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmada, kontrol gruplu ön test-son test deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Deney (n:36) ve kontrol (n:37) grupları oluşturulurken; öğrencilerin 1991-1992 öğretim yılı Anadolu Lisesi Sınavı giriş puanlan; fen bilgisi dersi basan notu ortalamalan; (bilgisayar dersi basan notlanna bakılarak) bilgisayar kullanma düzeyleri ölçüt olarak alınmış ve gerekli bilgiler ilgili okul müdür yardımcısındaki kayıtlardan tespit edilmiştir, öğretim; deney grubunda bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemiyle yapılmıştır. öğretmen görüşlerini almak amacıyla ise araştırmaya katılan öğretmenlere“Görüşmeli Anket Formu”uygulanmış ve öğretmenlerin bilgisayar destekli öğretimle ilgili görüşleri değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında kullanılan veri toplama araçları; elektrik ünitesine ait“Elektrik Basan Testi”, atom modelleri ünitesine ait "Atom 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the influence of the traditional teaching methods and the computer assisted teaching methods, used in physics teaching, on students' success and on student's attitudes towards computers has been examined by comparing these methods. The research has been carried out with the first year students of the Fethiye Kemal Mumcu Anatolian High School, during the first term of the 1996-1997 school year. The pretest-finaltest experimental method with control group has been used in the research. The student's 1991-1992 school year Anatolian High School Examination grades; their science course grade avarages; and their level of computer use has been taken into consideration as a criterion and the necessary information has been obtained from the responsible vice principals records while the experiment (n=36) and the control (n=37) were being organized. The tools used in collecting data are; the“Electric Success Test”which belongs to the electric unit, the“Atom Models Success Test”which belongs to the atom models unit, and the“Attitudes Toward Computers Scale”prepared for measuring students' attitudes towards computers. The tools used for data collection have been applied both as a pretest, before the unit was discussed, and as a final test, after the unit had been completed. The data obtained has been analyzed in a computer envorinment by using the SPSS Statistics programme. In the process, the double dimensional variance analysis has been used for repeated measurements appropriate for experimental models towards [for] testing the hypothesis related to electric and atom models unit. A measurementgroup common influence test, which depicts the differentialities in experiment and control groups in measurement, group basic influence tests, and from pretest to finaltest, is applied with this measurement. The experiment and control groups have been compared with the t-test from the point of view of the pretest results, before the variance 105106 analysis was made. The question of whether or not there was a difference in the final test results between the two groups was tested with the co-variance analysis because of the differences which the results of the attitudes toward computers showed. Thus the oppurtunity to analyse has been achieved by stabilizing the affects of the pretest on the final tests of the experiment and control groups. The data obtained have been interpreted in the light of hypothesis. First and second hypothesis have been developed in order to examine the affects of traditional teaching and computer assisted teaching methods on the performance of the student. The first hypothesis developed in order to measure the student's success, in relation to the electric unit, is as follows; The succes of the students who were educated with the computer assisted education in relation to the electric unit chosen to measure the student succes in physics teaching is much higher than the students who are educated with the traditional methods.“ As for the second hypothesis, stated likewise, the student succes is measured on atom models unit. The findings obtained, as stated in the first and second hypothesis, depicts that there is a considerable difference between the pretest and the finaltest results of the students belonging to experiment and control groups. That is to say that the computer assisted teaching method is more influential on student's success than the traditional method. The third hypothesis is stated as follows; 'The attitudes towards computers of students who are educated with computer assisted methods are more positive than the attitudes of students who are educated with traditional methods.”The findings obtained showed no considerable differences between the pretest and the finaltest results of the students belonging to experiment and control groups. But when the pretest and the final test result avarages were examined it was seen that the groups had positive attitudes at every stage because it was observed that the results were above 120, the equal valve (the Indicator of neutra situations).